Turkménsko Turkménsko

  • Zaujímavé miesta

    Hlavné mesto Ašchabad leží na južnom okraji púšte Karakum. Moderná metropola s veľkým množstvom múzeí bola znovu vystavaná po ničivom zemetrasení v roku 1948, pri ktorom zomreli dve tretiny obyvateľov mesta. Na ich pamiatku bol vybudovaný Pomník obetiam zemetrasenia a výročie tragédie bolo vyhlásené ako pamätný deň. V dnešnom Ašchabade si nenechajte ujsť návštevu Národného historického múzea. Vystavuje vyše 500 000 exponátov z oblasti umenia, kresby, maľby, sochárstva, keramiky, tkáčstva, hudby, zbrojárstva a náboženstva. Turkménske múzeum kobercov sa pýši najväčšou zbierkou svojho druhu na svete. Pôvod kobercov spadá ako do stredoveku, tak do 20. storočia. V Guinessovej knihe rekordov je zapísaný koberec Sarik z roku 2001. Bol vyrobený ako pripomienka na 10 rokov nezávislosti na Sovietskom zväze a meria 301 m2. Na rozkaz prezidenta Nijazova vyrástol monument Arch of Neutrality. Na 75 metrovom podstavci stála zlatá 12 metrová socha prezidenta, ktorá sa v priebehu dňa točila tvárou k slnku. V roku 2010 bola socha umiestnená na predmestie Ašchabadu a pamätník slúži ako vyhliadka. Mešita Ertgrul Gazy symbolizuje vzťah medzi Turkménskom a Tureckom.

    Za hranicami metropoly sa nachádzajú pozostatky mesta Nissa, centrá starodávnej Parthskej ríše. Kráľovstvo datované od 3. storočia pred Kristom do 3. storočia po Kristovi odhalilo len málo zo svojich cenností. Oblasť stále čaká na rozsiahly archeologický prieskum, ale už dnes figuruje na zozname UNESCO. 7 kilometrov za mestom stojí najväčšia mešita strednej Ázie Gypjak. Prezident Saparmurat Nijazov ju nechal vystavať ako svoje mauzóleum. Bola otvorená v roku 2004 a prezident tu bol pochovaný o 2 roky neskôr.

    40 kilometrov západne chátrajú ruiny pevnosti Geok-Tepe, kde v roku 1881 prišlo o život cez 20 tisíc Turkménov v bitke s ruským generálom Skobiljevom. Západne od metropoly sídli Turkménske národné múzeum divokej prírody známe skôr ako ZOO Ašchabad. ZOO vznikla v roku 2010 a delí sa na 4 časti: africkú savanu, šelmy, kopytníky a vtáky. Medzi 250 druhmi zvierat uvidíte levy, hyeny, líšky, antilopy, žirafy, krokodíly, klokany, vodné vtáky, morské ryby či niekoľko druhov koní.

    Pohorie Kopet dag na južných hraniciach s Iránom s najvyššou horou Hezár Masdžed (3117 m. N. M.) Ponúka veľké množstvo trekov. Mnohé chodníky sú značené a nepotrebujete k nim miestneho sprievodcu. Veľkej obľube sa teší výletná oblasť okolo Firuzy, do ktorej cudzinci potrebujú špeciálne povolenie. Mapu pohoria zoženiete len v Národnej kartografickej spoločnosti v Ašchabade. Na úpätí hôr príroda vytvorila podzemné jazero Baharden. Sírovodíkové jazero dosahuje teplotu až 36 ° C. Pokiaľ chcete predísť zdravotným problémom, nezostávajte vo vode viac ako 15 minút. V odľahlých koncoch jaskyne žije početná populácia netopierov.

    Druhé najväčšie mesto v krajine Mary (predtým Merv) leží v blízkosti pozostatkov mesta Merv založeného Alexandrom Macedónskym v 2. polovici 4. storočia pred naším letopočtom. Oáza bola husto osídlená. Zachovala sa tehlová mauzólea niekoľkých panovníkov na čele s mauzóleom Sultána Sandžara, opevnenia a menšie stavby. Pri návšteve sa nenechajte zaskočiť miestnymi ťavami, ktoré sa tu pasú bez ohľadu na turistov a archeológov.

    Prístavné mesto Turkmenbaši na pobreží Kaspického mora obklopujú hory, ktoré križujú turistické trasy. Samotné mesto je jediným stredoázijským prístavom a jediným východiskovým miestom na ceste do európskeho Ruska.

    Uprostred púšte Karakum sa nachádza tzv. Brána do pekiel. Neustále horiaci kráter v krajine vznikol v roku 1971, keď sa sovietski vedci snažili odhaliť ložiská zemného plynu. Miesto sa nepodarilo zakonzervovať a takmer 50 rokov unikajúci zemný plyn nepretržite horí.

    Kaňon Yangykala patrí k najpozoruhodnejším prírodným zaujímavostiam v Turkménsku. Členité rokliny hlboké až 100 metrov hrajú rôznymi odtieňmi červenej a oranžovej a zľahka pripomínajú americký Grand kaňon.