Tunisko
-
Fauna
V súvislossti s tuniskou púšťou sa každému samozrejme vybaví dromedár. Divoké ťavy v Tunisku ale nenájdete, vždy majú svojoho majiteľa. Ďalšími typickými obyvateľmi púšte sú fenek, varan, rôzne druhy hadov, škorpiónov a hmyzu. Morskú faunu pozdĺž pobrežia Tuniska zastupujú chobotnice, langusty, murény, sardinky, makrely, tučniaci a ďalšie.
Medzi tuniskými živočíchmi nájdeme i niekoľko veľmi ohrozených druhov. Väčšinu z nich sa snažia ochrániť pred vyhynutím národné parky.
Na území Tuniska bolo len v poslednej dobe založených 8 národných parkov. Za najvýznamnejší z nich sa považuje Ichkeul, patriaci do oblasti Bizerty, kde zaberá rozlohu 12 600 ha. Je zaradení do zoznamu pamiatok UNESCO.
Tuniské národné parky sú domovom pre vydry, gazely, hyeny, muflony a jelene, dikobrazy, rysy, šakaly a líšky, korytnačky a najmä rôznych zástupcov vtáctva. Práve Tunisko je totiž veľmi obľúbeným cieľom sťahovavých vtákov, uvádza sa, že je ich 360 druhov. Často sú tu viditeľné sýkorky, orly, rybáriky alebo prekrásne sfarbené plameniaky.
Prístup do niektorých národných parkov je trošku problematický. Niektoré z nich sa nachádzajú priamo vo vojenských zónach. Jedným z nich je i Zembra - Zembretta, ktorý leží neďaleko vojenskej základne a park je turistom neprístupný. Blízko malého mesta Meknassy leží Národný park Bou Hedma, ktorý je využívaný k navráteniu ohrozených živočíšnych druhov do prírody. Ide predovšetkým o pštrosy, jelene a muflony. V Národnom parku Feija blízko hraníc s Líbiou žijú nielen divoké mačky, gazely a šakaly, ale taktiež veľmi vzácna púštna líška. Líšky sú v Tunisku považované za pomerne nebezpečné zvieratá. V južných oblastiach sa často vyskytujú škorpióni a niektoré druhy jedovatých hadov. Doporučuje sa nepodceňovať toto nebezpečie a do prírody sa vydávať lepšie vo vyšších topánkach a dlhých nohaviciach.