Tunisko
-
Možnosti cestovania a dopravy
Do Tuniska je možné pricestovať jachtou - Tunisko disponuje troma veľkými jachtovými prístavmi a niekoľkými menšími. Pretože je však v posledných rokoch táto možnosť stále obľúbenejšia, je nutné informovať sa o kapacite voľných miest s dostatočným predstihom.
Vnútroštátna doprava medzi veľkými mestami je sprostredkovaná taktiež letecky (pravidelné spojenie z hlavného mesta Tunisu s mestami Tozeur a Sfax a s ostrovom Djerba) alebo loďou. Lodné spojenie funguje medzi mestom Sfax a ostrovy Kerkennah a taktiež medzi pevninou a ostrovom Djerba, kde je prevoz trajektom zaisťovaný dokonca každých 30 až 60 minút.
Doprava medzi jednotlivými mestami v Tunisku zaisťujú dialkové autobusy, taxíky a vlaky. Železničné trate vedú v dĺžke celkom asi 2 000 km. Cestovanie vlakom je približne rovnako nákladné ako využitie autobusu.
Mestská doprava je zaisťovaná taktiež autobusmi. Lístok na autobus štátneho podniku je síce lacnejší, cestovanie autobusom súkromnej firmy je ale omnohlo pohodlnejšie. V mestách je taktiež dostatok taxíkov a ich využitie nie je drahé. Za batožinu sa platí zvláštny poplatok a medzi 21. a 5. hodinou sa účtuje špeciálna, päťdesiatprocentná prirážka.
V Tunisku existuje množstvo autopožíčovní. V cene prenájmu nie je zahrnutý benzín. Voz si môže prenajať len vodič starší 21 rokov a zároveň musí byť držiteľom vodičského oprávnenia najmenej 2 roky. Počet benzínových púmp je dostatočný a sú otvorené každý deň v týždni, niektoré majú i nepretržitý provoz. Samoobslužný systém nie je v Tunisku zavedený, o natankovanie sa postarajú zamestnanci čerpacej stanice. Na dodržovanie medzinárodných dopravných predpisov dohliada na cestách polícia a národná garda, ktorá je rovnako ochotná poskytnúť pomoc pri poruche automobilu. Zvláštne ustanovenie platí pre jazdu do púšte, ktorá je možná len s dostatočne vybaveným terénnym vozidlom. Individuálnu cestu na Saharu je nutné dopredu nahlásiť na stanici národnej gardy i s predpokladanou trasou.