Tibet
-
Zaujímavé miesta
Hlavné mesto Tibetskej autonómnej oblasti Lhasa dostalo prezývku Mesto bohov. Žije v ňom asi pol milióna obyvateľov. Od roku 2006 sem vedie vysokohorská železnice spájajúca Lhasu s 1142 km vzdialeným mestom Golmud v provincii Qinghai v Číne. Zaujímavosťou je, že viac ako 80% trasy vedie v nadmorskej výške nad 4000 metrov. Symbolom Lhasy sa stala Potála, bývalé sídlo dalajlámov. V paláci dnes sídli múzeum a vystavuje napríklad bohato zdobené stúpy dalajlámov. Duchovným srdcom Tibetu je chrám Džókhang zo 7. storočia, cieľ pútnické cesty mnohých budhistov. Zo striech chrámu sa otvára krásny výhľad na Lhasu a Potala. Okolo mesta vedie pútnický okruh Barkhor, kadiaľ každý den prechádzajú stovky mníchov s modlitebnými mlynčekmi. Na severnom okraji Lhasy nájdete kláštor Sera. Radí sa medzi 6 najväčších kláštorov v Tibete a kedysi pojal až 10 000 mníchov. Zaujímavosťou je jeho kuchyňa, v ktorej sa pre všetkých obyvateľov varilo.
Asi 8 kilometrov od Lhasy stojí kláštor Drepung. Býval najbohatším svätostánkom v Tibete a trvalo ho obývalo až 10 000 mníchov. Bol rozdelený do 7 škôl s rôznymi špecializáciami. Spoločne sa študenti schádzali v ústrednej sieni. Dnes v kláštore žije pár sto mníchov. Ostatní boli vyhnaní, keď kláštory stratili svoj politický vplyv.
V lete dalajlámovia sídlili v paláci Norbulinka, čiže Parku klenotov. Budova má 13 poschodí a asi 1000 miestností a delí sa na dve časti. V bielom paláci dalajlámovia žili, mali svoje učebne a kancelárie. Červený palác slúžil na náboženské účely. V roku 1959 za tibetského povstania utiekol dalajláma do Indie a objekt čiastočne vyhorel. Dnes sa postupne rekonštruuje.
Druhé najväčšie mesto Tibetu Shigatse leží v nadmorskej výške 3900 metrov. Historické centrum ilustruje tibetskú architektúru a kultúru, hoci ho rovnako ako ďalšie mestá čiastočne pohltilo modernej čínskej staviteľstva v podobe betónových budov. V Shigatse stojí kláštor Tašilhünpo z roku 1447, sídlo druhého najvyššieho duchovného krajiny pančhenlamy. Nad mesto vystupuje znovu postavená pevnosť Žikace. Pôvodný pamiatka podľahla ničenia počas tibetského povstania v roku 1959. Cestou k nej prejdete po pútnickým okruhu kora s krásnymi výhľadmi.
Obchodné mesto Gjance patrilo k jednej z najdôležitejších zastávok na chodníku medzi Tibetom, Indiou a Barmou. Preslávilo výrobou kobercov, ktoré putovali do svetových palácov. Gjance si zachovalo historickú zástavbu na čele so stúpou Kumbum z roku 1440. Na staré mesto vzhliada pevnosť Gjance Dzong zo 14. storočia.
Kráľovstvo Guge, najvyššie položené staroveké kráľovstvo, bolo založené na konci 9. storočia a trvalo 600 rokov. Pamiatkou na jeho 16 predstaviteľov sa stal kráľovský palác vytesaný do skaly nad údolím rieky Satladž. Vedie k nemu jediná prístupová cesta tunelom vyhĺbeným v úbočí hory. Súčasťou komplexu sú Červená a Biela svätyňa so zvyškami nástenných malieb, sôch, kráľovských portrétov a výjavov života u dvora.
Na hraniciach Tibetu sa nachádza najvyššia hora sveta Mount Everest, tibetsky Čomolungma (Bohyňa Matka vesmíru). Jej úbočie pokrýva národný park Sagarmatha, ktorý figuruje na zozname UNESCO. Do základného tábora vo výške 5200 metrov nad morom prichádzajú turisti za východom slnka. V jeho blízkosti vo výške 4980 metrov nad morom stojí najvyššie položený kláštor sveta Ronghpu, kde sa turisti môžu ubytovať. Menej zdatných návštevníkov odtiaľto dopraví do základného tábora terénny automobil.
Posvätná hora Kailás (6714 m. N. M.) Je cieľom pútí budhistov, hinduistov, bonistou a džinistov. Na jej vrchole vraj sídlia ich božstvá a vykonávajú odtiaľ svoju moc. Pútnický okruh kora okolo hory meria 52 kilometrov a prekonáva priesmyk vo výške 5 630 metrov. Východiskovým miestom je mesto Darchen, ktoré samo o sebe ponúka veľkolepé výhľady na hlavný hrebeň Himalájí.
V centrálnom Tibete sa blíska hladina 4 posvätných jazier Jamdok, La Co, Nam Čo a Manasarovar. Posledné z nich obklopujú zasnežené hory a ich vrcholky sa odrážajú v tyrkysovo modrej hladine. Hinduistickí pútnici v jazere vykonávajú očistnú kúpeľ a tí budhistický ho obchádzajú po 100 kilometrov dlhom okruhu.