Taliansko - Umbria
-
Popis
Taliansky región Umbrie leží v centrálnej časti krajiny medzi Toskánskom a Laziom. Jeho severovýchodnú hranicu lemujú štíty Apenín. Stredom regiónu preteká rieka Tiber a prináša aspoň minimum vlahy do suchej kopcovitej krajiny. Brehy Tiber sa zelenajú, a preto si Umbria vyslúžila označenie Zelené srdce Talianska. Turisti sem jazdia predovšetkým za prekrásnou prírodou. Úrodné nížiny striedajú hlboké rokliny a vysoké kopce. Mnohé časti územia boli vyhlásené za prírodné parky (napr. Cascate delle Marmore a Parco della Valnerina). Na južnej hranici regiónu sa modrajú tri vulkanické jazerá ideálne na kúpanie a letnú rekreáciu. Vďaka búrlivej histórii Umbrie sa krajom prehnali Etruskovia, Umbrovia, Rimania, Góti, Byzantínci či Longobardi a zanechali po sebe mnoho pamiatok. V stredoveku tu pôsobil František z Assisi, ktorému bolo zasvätených mnoho bazilík a kostolov.
Očarujúca príroda
Lago Trasimeno sa stává jedným z najvyhľadávanejších cieľov Umbrie. V jeho okolí voňajú olivové háje a slnečnica. Rybárské dedinky a mestečka rozosiate po jeho brehu dýchajú pohodovou atmosférou. Romantické Castiglione del Lago s kamennými uličkami a množstvom obchodíkov, kaviarní, reštaurácií a predajní miestnych špecialít si rozhodne nenechajte ujsť. Kúpite tu kvalitný olivový olej a výrobky z olivového dreva a ochutnáte čerstvé ryby z jazera Trasimeno. Zelené srdce Talianska nabáda k potulkám panenskou prírodou a k výletom do krajín, kde nestretnete ani živej duše. Vydajte sa k vrcholom Apenín, k vodopádu Cascata delle Marmore, do jaskýň v Orviete, za vinicami v Antonelli San Marco alebo do údolia Valnerina.
História na každom kroku
Hlavné mesto provincie, Perugia, leží na kopci nad okolitou krajinou. Do historického centra vedú desiatky schodov, ale aj pohodlné eskalátory. Na každom kroku uvidíte baziliku, kostol alebo dom so špecifickou architektúrou. V kaviarni ochutnajte miestnu lahôdku, čokoládu Perugia. Na námestí stojí jedna z najväčších budov v Taliansku, bývalá radnica Palazzo dei Priori, kde dnes sídli Umbrijska národná galéria. Etruský oblúk tvorí časť hradieb a spoločne s komorovým hrobom Ipogeo dei Volumni pripomína prítomnosť Etruskov v Umbrii. V podvečer sa prejdite po tienistých záhradách a vychutnajte si pohľad na zapadajúce slnko. Assisi preslávil svätý František, ktorý sa tu v roku 1182 narodil. Aj cez davy turistov zhon v Assisi nepocítite. Všetci mieria do baziliky svätého Františka. V jej hornej časti si prehliadnite výjavy z Františkovho života a dolná časť skrývá jeho pozostatky. Na Veľkú noc ulice pred bazilikou zaplnia davy turistov. Pri slávnosti vynášania krížov sa zhromaždia veriaci z celého sveta a za náboženských spevov a svitu pochodňou nesú drevené kríže k priečelí baziliky. Takto asi vyzeral stredovek. Mesto Spoleto udivuje rímskym divadlom Teatro Romano, katedrálou na námestí Piazza Duomo, v ktorej sa snúbi niekoľko architektonických štýlov, a mohutnou pevnosťou Rocca Albornoziana. Nakoniec nezabudnite na najstaršie mesto Umbrie Gubbio s pamiatkami zo stredoveku.
Miestne špeciality
Kuchyňa Umbria je oceňovaná po celom Taliansku a niektorým špecialitám sa dostalo aj svetového ohlasu. Ľudia vo voľných chvíľach stále chodia na lov, čo sa prejaví aj na tanieri, kde dominuje zverina, diviačie, jelenie a zajačie mäso. Ochutnajte zverinové klobásky alebo výtečné ragú. V Umbrii sa pestujú strukoviny a prílohu často tvorí šošovica a fazuľa. V lesoch Umbrie rastú hľuzovky, ktoré sa pridávajú do syrov alebo do olivových olejov. Zahryznite si do sušených salám, šunky a mäsa, ako je porchetta, capocollo a prosciutto di norcia. Dobrú večeru zakončite lahodným vínom z regiónu alebo pálenkou.