Popis
Taliansky región Furlánsko leží v severnom cípe zeme hneď za hranicami s Rakúskom. Jeho južný okraj lemuje pobrežie Jadranského mora, zatiaľ čo v pohraničných oblastiach sa zdvíhajú alpské vrcholy s vyhlásenými lyžiarskými strediskami. Furlánsko si zamilujú priaznivci aktívnej dovolenky. Vysokohorská príroda v lete odhaľuje svoje poklady v podobe smaragdovo modrých jazier, rozvoňaných lúk a vyzývavých strmých stien. Na Jadrane zase vôňajú figovníky, podávajú sa morské špeciality a na plážach sa relaxuje za svitu ostrých slnečných lúčov. Vo Furlánsku sa prelínajú talianske, rétorománske, rakúske a slovanské vplyvy, ktoré spoznáte hlavne pri jedálenskom stole, ale aj v mentalite obyvateľov a v kultúrnych zvykoch.
Zaujímavé miesta
V hlavnom meste Udine uvidíte stopy starej románskej civilizácie. Historickému centru dominuje námestie Piazza della Libertà s gotickou radnicou a orlojom, na ktorom odbíjajú hodiny Mauri. Nad mestom sa týči hrad, z ktorého sa otvára krásny pohľad na široké okolie.
Ďaleko známejší prístav Terst patrí k ekonomickým tepnám Jadranu. Kosmopolitné mesto nespí ani cez deň, ani v noci. Na útese nad morom stojí zámok Miramare z 19.storočia a dokresluje siluetu štvrťmiliónovej metropoly. Potulky pozdĺž pobrežia vás zavedú do starého prístavu a k vodnej ulici Canal Grande. Na námestí Piazza della Borsa obdivujte klasicistickú stavbu bývalej burzy a na námestí Piazza dell’Unità d’Italia zase barokovú fontánu. V meste sa nachádza Kapitolský vrch s kostolom z 11.storočia, hrad, park a majestátna bazilika. V krasovej krajine okolo Terstu sa nachádza kvaplová jaskyňa Grotta Gigante.
Zimní návštevníci smerujú do alpských oblastí a jedného z 5 kvalitných stredísk (Forni di Sopra, Piancavallo, Ravascletto, Sella Nevea / Kanin, Tarvisio) s celkovým počtom 134 kilometrov zjazdoviek. Furlánske areály sa vyznačujú domácou rodinnou atmosférou, perfektne pripravenými traťami, pohostinnosťou miestnych obyvateľov a pokojným ruchom na zjazdovkách.
Letný cestovný ruch sa sústreďuje v letoviskách Grado a Lignano Sabbiadoro. Srdce Grada tvorí starobylý rybársky prístav a kúpele, kde chodili odpočívať bohatí patriarchovia. Dovolenku si spestrite výletom na lodi do lagúny s rozlohou 90 km2. Na 30 ostrovoch s pôvodnou bažinnou vegetáciou stoja tradičné slamenné domy rybárov, ktorí i dnes každé ráno odchádzajú na svojich loďkách na lov. Lignano Sabbiadoro s dlhou piesočnatou plážou a pozvoľným vstupom do mora vyhľadávajú najmä rodiny s malými deťmi. V centre mestečka s malebnými uličkami a zákutiami sídli blší trh, obchody s talianskou módou, romantické reštaurácie s výhľadom na more a pulzujúce bary.
Gastronómia
Talianska kuchyňa sa preslávila doslova po celom svete. Cestoviny dnes zbožňuje každá domácnosť a pizza už je považovaná za kozmopolitnú pochúťku. Krajina Furlánska ovplýva rozľahlými vinicami a výrobou vyhlásených bielych vín. Za Rakúsko-Uhorska si vína z Furlánska nechávala dovážať viedenská šľachta a dnešný návštevníci ich môžu degustovať počas dlhých letných večerov vo vinných pivniciach.
Gastronomické špeciality sa líšia podľa časti, v ktorej zasadnete k tanieru. Polievka iota s hráškom, zemiakmi a kapustou či porcino con mostarda (bravčové mäso s ostrým pikantným ovocím) kontrastujú s prímorskými pochúťkami seppie in umido con polenta (dusené chobotničky s prílohou z kukuričnej múky) a baccalá (sušená ryba). Ako predjedlo vyskúšajte sušené šunky prosciutto crudo di San Daniele, di Sauris nebo di Cormons a na záver viacchodového menu si dajte zákusok gubana (pečivo z kysnutého cesta plnené orechmi, hrozienkami, píniovými orieškami, mandľami, cédrovými semienkami, kandizovanou citronovou a pomarančovou kôrou).