Srí Lanka - Trincomalee
-
Čas letu
12:00 h
-
Popis
Trincomalee je mesto ležiace na východnej časti pobrežia, ktorá je dosť odlišná od pobrežia západného. Na západnom pobreží sa nachádza drtivá väčšina hotelov a obľúbených destinácií. východné pobrežie je pokojné, turisti sem zatial príliš nejazdia kvôli vzdialenosti od letiska a taktiež kvôli občianskej vojne, ktorá zabraňovala k nášteve po dobu dvadsiatich rokov. Oproti západnemu sinhálskemu pobrežiu je východ tamilský a muslimský.
Jedným z kúzelných miest na východnom pboreží je mesto Tricomalee, ktoré si cez občiansku vojnu dokázalo uchovať prekrásnu prírodu, koloniálny vzhľad a akúsi dôstojnosť. Mesto je to multietnické, žijú tu vedľa seba muslimovia, Tamilovia a Sinhálci. I keď je táto časť sveta celkom schovaná, bola po dlhé roky moderným miestom, kam sa šírili rôzne vlivy. Veľkú rolu v tom hral prístav Trincomalee, ktorý patrí medzi najlepšie prístavy v Ázii. O tento prístav sa v minulosti veľa bojovalo, dôležitú stopu tu nechali Japonci behom druhej svetovej vojny. V roku 1983 tu vypukla občianska vojna a jej následky trvajú dodnes. Sú to etnické nepokoje. Trincomalee je taktiež vďaka svojej polohe terčom utečencov, čo vyčerpáva mestské zdroje.
Samotné mesto je osobité miesto s koloniálnym rázom, ktoré rozhodne stojí za výlet. Môžete navštíviť rôzne chrámy či koloniálnu pevnosť Fort Frederic, ktorá vybieha do mora a rozdeľuje dve zátoky - Back Bay a Dutch Bay. V roku 1623 ju postavili Portugalci, ale uz v roku 1639 sa tu usídlili Holanďania. od roku 1795 pevnosť už po druhý krát okupovali Briti, ktorí ju pomenovali po vojvodovi z Yorku. Tí tu pôsobili až do vyhlásenia nezávislosti Srí Lanky. Pevnosť je prístupná turistom, čiastočne ju teraz, využívá armáda. Od pevnosti vedie cesta k Swami Rock, kde je krásna vyhliadka na okolie a celé mesto. Tu je taktiež umiestnená hinduistická svätyňa Kovil, ktorá patrí k najposvätnejším šivaistickým chrámom ostrova. Na Swami Rock je taktiež starý strom s modliacimi praporkami prosebníkov, tomuto miestu hovorí Skok milencov a viaže sa k nemu legenda o holanskej nešťastne zamilovanej žene. Od pevnosti západne je centrum, kde sú malinké obchodíky, mešita, hinduistické chrámy a historické loďky. Smerom na juhovýchod je promenáda a ďalší hinduistický chrám. Zhruba o štvrtej hodine sa v chrámoch začne bubnovať, hrá hudba a prichádzajú prosebníci. Neďaleko leží v kontrastu s chrámami cintorín, kde sa nachádzajú mimo iné hrob brata Jane Austenové. Ďalším zaujímavým miestom je Inner Harbour, čo je prístav, ktorý stojí za náštevu najmä večer, kedy je krásne osvetlenie.