Srí Lanka
-
Flóra
Príroda na Srí Lanke je veľmi rozmanitá. Na území ostrova sa rozkladajú rozsiahle pásma rezervácií a národných parkov. Juhozápadnú časť krajiny pokrýva oblasť močiarov. Je porastená dažďovým pralesom s jeho typickými stromami - eben, teak a drevinami, ktoré sa používajú na výrobu hodvábu. Porast doplňujú rôzne liečivé rastliny a nádherné orchideje. Stredná časť Srí Lanky je značne suchá a hornatá, nachádzajú sa tu široké pastviny, na ich okrajoch rastú rododendrony, zakrpatené kríky a lišajníky. Zvyšnou časťou povrchu ostrova sú, mimo celkom vyprahlé miesta, zriedka pokryté stromami, kríkami a kvitnúcimi lúkami.
Neodmysliteľnou súčasťou kulinárskych špecialít na Srí Lanke je korenie, ktoré sa tu pestuje vo veľkých záhradách. Medzi tie najpoužívanejšie druhy korenia patrí čierne korenie, muškátový oriešok, vanilka, kardamon, škorica alebo klinček. Priamo v samotných záhradkách si môžete nakúpiť celé množstvo suvenírov - mimo čerstvého korenia taktiež aromatické oleje, liečivé kvapky a sirupy.
Okrem korenia sa v záhradkách domorodých srílanských obyvateľov často objavujú ovocné stromy, predovšetkým banánovníky, mangovníky a papáje. Špecifikom ostrova sú niepríliš okrasné chlebovníky a stromy s názvom Jackfruit. Jedná sa o stromy celoročne kvitnúce a ich zelené plody, ktoré visia z kmeňa, sú so svojimi cca 30 kg najväčšími na svete.
Väčšina budhistických kláštorov na ostrove Srí Lanka pestuje odnože posvätnej smokvone, dovezenej z Indie spolu s náboženstvom. Po celom ostrove sa bežne vyskytuje jasmín červený so sladko voňajúcimi kvetmi, ktoré sú častou súčasťou nábeženských obradov. Kláštory taktiež v mnohých prípadoch obklopujú stromy Sal s veľkými drevnatými plodmi. K čajovňám sa s obľubou vysadzujú eukalypty, ktoré ľahko vytvoria príjemný tieň.