Niekoľko desiatok eur za poistenie vám môže ušetriť stovky za dovolenku v zahraničí

Cestovateľská horúčka je v plnom prúde a mnohí z vás sa tešia na vytúženú dovolenku v zahraničí. Nezabudnuteľné zážitky, slnko a more však môžu rýchlo zatieniť neočakávané udalosti, ako je zdravotná núdza, stratená batožina alebo zrušený let. Preto je dôležité mať kvalitné cestovné poistenie, ktoré vás ochráni pred finančnými stratami. Pripravili sme pre vás prehľad dôležitých informácií, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho poistenia.

Či už ste fanúšikom adrenalínových športov, alebo si chcete na dovolenke predovšetkým oddýchnuť, treba počítať s tým, že niektoré veci jednoducho neovplyvníte. Náklady na cestovné poistenie sú relatívne nízke v porovnaní s potenciálnymi výdavkami, ktorým môžete čeliť v prípade nepriaznivých okolností.  

A práve v týchto situáciách môže cestovné poistenie pomôcť: Mnohí ľudia považujú poistenie za zbytočný výdavok, najmä pri last minute zájazdoch. Sú presvedčení o tom, že sa pár hodín pred odletom nemôže nič stať a nepotrebujú poistiť storno. No potom deti nečakane ochorejú, čo je v čase začiatku školského roka alebo počas zimy pomerne bežné, a celá rodina nakoniec neodletí a tým prídu o všetky peniaze,hovorí Jiřina Ekrt Jirušková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia. Poistenie storna je však len jedným z príkladov.  

Cena poistenia 

Cena cestovného poistenia závisí od viacerých faktorov, ako sú destinácia, miestny zdravotný systém, dĺžka dovolenky a vek cestovateľov. Počítať treba s tým, že cestovanie mimo Európy, najmä do Spojených štátov, Kanady alebo Mexika, je drahšie, pretože náklady na zdravotnú starostlivosť v týchto krajinách sú až desaťnásobne vyššie. Obľúbené exotické destinácie ako Dominikánska republika, Zanzibar či Kuba sú preto nákladnejšie.  

„V Ázijských krajinách sú turisti vo väčšine prípadov ošetrení v súkromných zariadeniach, rovnako je to aj v turisticky obľúbenom Grécku, Španielsku, Turecku alebo Egypte,“ dodáva Jiřina Ekrt Jirušková. Všeobecne potom platí, že deti majú poistenie najlacnejšie (hoci paradoxne mávajú poistné udalosti najčastejšie) a seniori najdrahšie. 

Nezabúdajte, že cenu ovplyvnia aj plánované aktivity. „Ak patríte k milovníkom adrenalínových športov, je nevyhnutné počítať s tým, že si za poistenie priplatíte viac ako v prípade jogového pobytu. Každá poisťovňa v zmluvách uvádza jednotlivé druhy aktivít individuálne, a preto poisťovňu nielen o svojich aktivitách informujte dopredu, ale tiež pozorne čítajte poistné zmluvy,“ radí tlačová hovorkyňa a dopĺňa, že existuje aj skupina nepoistiteľných športov, na ktoré sa poistka nevzťahuje. Pri poistení storno poplatkov je nevyhnutné počítať s tým, že jeho výšku priamo ovplyvní cena zájazdu. 

Ako sa v poistení vyznať? 

Súčasťou komplexného poistenia by okrem dostatočného limitu na liečebné náklady vždy malo byť úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti a batožiny. „Ku komplexnému poisteniu so stornom mávajú klienti poisťovní vo väčšine prípadov zahrnutú aj spoluúčasť, a to spravidla vo výške 20 %. Zaobstarať si môžete aj pripoistenie na nulovú spoluúčasť, kedy je klient plne kompenzovaný v prípade storna zájazdu a môže si tak svoju dovolenku užiť úplne bez starostí,“ radí Jiřina Ekrt Jirušková a dodáva, že poistenie s nulovým stornom by mali zvážiť tí, ktorí sa chystajú na drahší zájazd do exotiky: „Rodinám sa vždy oplatí komplexné poistenie vrátane storna. Každý rodič mnohokrát za život zažil situáciu, keď musel zo dňa na deň zrušiť svoje plány, kvôli detskej chorobe či úrazu. Pokiaľ sa vám toto stane pred odchodom na dovolenku, väčšinou necestuje nikto a zájazd sa stornuje. V takom prípade vám prepadnú nemalé peniaze.“  

Ak si dojednávate dovolenku cez cestovnú kanceláriu či agentúru, výhodou je, že vám ponúknu komplexný balíček vrátane poistenia storna. Vďaka rámcovým zmluvám majú cestovné kancelárie oveľa výhodnejšie ceny a prakticky ponúkajú tie najlepšie služby na trhu, čo sa týka limitov. 

Ako si poistenie nastaviť? 

Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie patrí črevná chrípka, prechladnutie, angína, prípadne narazeniny či zlomeniny. Aj napriek tomu sa treba pripraviť takmer na čokoľvek. „Našim klientom odporúčame ako úplné minimum plnenie liečebných nákladov vo výške 120 tisíc eur,“ hovorí Jiřina Ekrt Jirušková. Nemenej dôležitá je tiež zodpovednosť za škodu voči veci a tretej osobe. Tu odporúča minimálnu hranicu 80 tisíc eur. „Klienti si často neuvedomujú, že na prvý pohľad banalita môže vyústiť do nepríjemnej udalosti. Napríklad nechtiac vrazí pri bazéne do pani, ktorá je odvezená do nemocnice s podozrením na narazeninu, z ktorej sa ale vykľuje komplikovaná zlomenina,“ hovorí Jirušková a podotýka, že sa táto situácia môže stať úplne kedykoľvek a komukoľvek. 

Na čo si dať pozor? 

Základom je zvoliť si cestovné poistenie od celosvetovo známej spoločnosti: „Klientom odporúčame vyberať z poisťovní, ktoré sú známe a zavedené nielen v Slovenskej republike, ale aj v destinácii dovolenky. Aj preto dlhodobo spolupracujeme so spoločnosťou AXA, ktorá má pobočky po celom svete,“ hovorí k výberu poisťovne Jiřina Ekrt Jirušková a dodáva, že nemenej dôležité si je dobre prečítať všetky všeobecné obchodné podmienky vrátane výnimiek danej poisťovne a zaistiť si také poistenie, ktoré ponúkne čo najvyššie poistné limity. Zároveň platí, že by ste zástupcu poisťovne mali oboznámiť s aktivitami, ktoré plánujete. „Poistenie vždy dojednávajte dopredu, nie až na cestách. Zároveň potom v prípade poistnej udalosti vždy ako prvé kontaktujte asistenčnú službu vašej poisťovne. Doklady na poistenie radšej vždy noste so sebou, prípadne v telefóne,“ uzatvára tlačová hovorkyňa spoločnosti Invia. 

Publikované: 13.07.2024