Dovolenka v bezpečí: Čo by nemalo chýbať v cestovnej lekárničke a kedy sa nechať očkovať?
Či už sa chystáte na výlet do blízkeho okolia, po Európe alebo za oceán, vždy je dôležité dôkladne sa pripraviť na cestu a vziať so sebou aj malú lekárničku. Murphyho zákony platia aj počas dovolenky, preto je dobré byť pripravený na nepredvídané situácie. Ak plánujete cestu do exotických destinácií, nezabudnite ani na očkovanie, ktoré môže byť v niektorých prípadoch povinné.
Pred odchodom
Viete, že mnohým nepríjemným zdravotným komplikáciám na dovolenke sa dá predísť ešte pred jej začiatkom? Napríklad črevným problémom sa môžete vyhnúť preventívnym užívaním probiotík. Bolestivé spáleniny od slnka možno odvrátiť užívaním beta karoténových tabletiek. Imunitný systém posilníte vitamínom C, otužovaním, pestrou stravou a dostatočným oddychom. A otravné komáre sa vám budú vyhýbať, ak budete užívať vitamín B alebo konzumovať pivovarské kvasnice, ktoré im nevonia.
Vyrážate za exotikou? Zvážte očkovanie
Ak sa chystáte do destinácií, ako je Južná Amerika, Afrika alebo Ázia, naštudujte si dopredu, ktoré očkovania musíte mať. „Okrem povinných očkovaní, na ktoré klientov s dostatočným predstihom upozorňujeme, je ale aj rad odporúčaných očkovaní. Pokiaľ zvažujete aplikáciu aj mimo nevyhnutnej vakcinácie, radím sa v tomto prípade obrátiť na oddelenie tropickej a cestovnej medicíny priamo vo vašej najbližšej nemocnici. Lekári vám sami najlepšie poradia, či je očkovanie pre vašu cestu naozaj nevyhnutné,“ odporúča k cestovanie do exotických destinácií Jiřina Ekrt Jirušková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia a dodáva: „Nezabúdajte, že vakcináciu je často potrebné vykonať aj niekoľko týždňov pred odletom, mnohokrát vo viacerých dávkach, medzi ktorými musí byť časový odstup. A preto na klientov apelujeme a dôrazne im odporúčame nenechávať očkovanie na poslednú chvíľu.“
Na cestách
Probiotiká, očkovanie aj lekárnička. „Či už vyrážate na dovolenku k moru alebo na chalupu, je vhodné byť pripravený aj na neočakávané situácie a mať po ruke základné prostriedky na riešenie bežných zdravotných ťažkostí,“ hovorí Jiřina Ekrt Jirušková. A tak si okrem náplastí, dezinfekcie a hojivých mastí nezabudnite pribaliť aj medikamenty, ktoré pomôžu pri nádche alebo napríklad črevnej infekcií.
Na čo nezabudnúť?
Rozhodne by ste nemali zabudnúť na lieky, ktoré pravidelne užívate. Bez nich by vaša dovolenka mohla mať vážne komplikácie, najmä ak máte chronické zdravotné problémy. Napríklad, ak trpíte vysokým krvným tlakom, nezabudnite si lieky zapísať na začiatok vášho cestovného zoznamu.
Klimatizácia v lietadle môže byť zdrojom baktérií a vírusov, a váš organizmus, oslabený cestovným stresom, im môže ľahko podľahnúť. Ak si zbalíte osvedčené prípravky na zníženie teploty a zápalu, budete lepšie pripravení na boj s chorobami. Tie vám tiež pomôžu pri bolesti hlavy alebo zubov. Teplomer sa môže tiež hodiť.
Široká ponuka jedál v hotelovej reštaurácii často zvádza k prejedaniu, čo môže viesť k nepríjemným črevným problémom. Ak cestujete do exotickejších destinácií, odporúča sa kúpiť si lieky na črevné infekcie priamo na mieste.
Suchý vzduch v lietadle, prudká zmena tlaku aj ostré slnko nerobí dobre našim očiam a ušiam. So zápalom aj podráždením si hladko poradia správne zvolené ušné alebo očné kvapky. Vlhký morský vzduch pôsobí blahodárne na dýchacie cesty, a tak stačí zabaliť lieky tlmiace kašeľ počas spánku. Vyskúšané pastilky na bolesť v krku a kvapky proti nádche vám pomôžu zvíťaziť nad prechladnutím, často spôsobeným nevhodne nastavenou klimatizáciou.
Spálený nos a lúpajúca sa koža na ramenách sú bežnými následkami pobytu na prudkom slnku bez použitia opaľovacieho krému. Bolesť pomôže zmierniť chladivý gél s obsahom panthenolu.
Mohlo by sa hodiť
Keď sa vydáte na cesty do zahraničia, je dobré mať po ruke nielen dobre vybavenú lekárničku, ale aj základnú slovnú zásobu v angličtine pre prípad zdravotných problémov. Medzi kľúčové slovíčka patria "headache" (bolesť hlavy), "fever" (horúčka), "stomachache" (bolesť brucha), "cough" (kašeľ) a "sore throat" (bolesť v krku). V prípade potreby liekov sa hodí poznať termíny ako "painkillers" (lieky proti bolesti), "antibiotics" (antibiotiká), "ointment" (masť) a "bandage" (obväz). Ak sa stretnete s vážnejšími príznakmi, ako je "shortness of breath" (dýchavičnosť) alebo "chest pain" (bolesť na hrudi), neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Tieto slovíčka vám môžu výrazne uľahčiť komunikáciu a zaistiť rýchlu a efektívnu starostlivosť.
Publikované: 18.06.2024