Nemecko - Porýnie-Falcko
-
Popis
Spolková krajina Porýnie – Falc leží na oboch brehoch rieky Rýn na západe Nemecka. Hlavným a najväčším mestom je Mohuč. Pozdĺž Rýna sa zdvíhajú desiatky úrodných kopcov zaliatych slnkom, kde dozrievajú tie najlepšie odrody vína. Sem tam sa medzi nimi tý i silueta stredovekého hradu a krajinu lemujú cyklotrasy a trasy pre peších turistov. Maškrtné jazýčky si obľúbia regionálnu kuchyňu a milovníci relaxácie nájdu zaslúžený odpočinok pri plavbe loďou po Rýne alebo pri pobyte v hoteloch zameraných na wellness a kúpele.
Vinárstvo patrí k Porýniu – Falci už odnepamäti. Vinárske oblasti Ahr, Mittelrhein, Mosel, Nahe, Pfalz a Rheinhessen produkujú biele aj červené vína a sekty vysokej kvality. Spoznáte ich pri cestách po Nemeckých vinárskych chodníkoch Deutsche Weinstraße. 85 kilometrov dlhá trasa je určená pre peších turistov ale aj pre cyklistov. Lemujú ju malebné dedinky, vínne pivnice, krčmičky a penzióny s domácou atmosférou. Ďalším lákadlom sú vinárske a kulinárske slávnosti alebo najväčší vínny sud na svete v meste Bad Dürkheim. Atmosféru krajiny dokresľujú zvyšky rímskeho osídlenia, mohutné hrady a prepychové zámky. Centrom vinárstva sú mestá Landau a Neustadt.
Regionálna kuchyňa v sebe mieša nemecké a francúzske vplyvi. Hutné a výdatné pokrmy pochádzajú zo života na dedine. Miestnou špecialitou sú Pfälzer Saumagen, bravčové žalúdky plnené plnkou zo zmesi bravčového, teľacieho, rôzneho korenia, žemle a zemiakov. Klobásy ochutnáte v stánkoch s občerstvením. Nenechajte si ujsť biele bravčové klobásky s cesnakom, jaternice alebo tlačenku. Ak uprednostňujete sladké jedlá, dajte si dampfnudel s vanilkovou polevou, čokoládové pralinky a horúcu čokoládu domácej výroby. Na hraniciach s Francúzskom sa servírujú slané koláče, jedlé gaštany, slimáky či flammkuchen, tenké chlebové cesto upečené na ohni s cibuľou, šunkou, syrom, zeleninou a kyslou smotanou.
Porýnie-Falc sa pýši okrem rozmanitej kuchyne aj bohatou históriou. Za Caesara tu žili Rimania, Guttenberg vynašiel kníhtlač v Mohuči a reformátor Martin Luther tu položil základy novej evanjelickej cirkvi. O dejinnom zvrate vypovedá zámok Hambach neďaleko Neustadtu. V roku 1832 sa tu zišlo cez 20 000 ľudí a demonštrovalo sa za zrušenie absolutizmu a nastolenie jednotného nemeckého štátu. Zámok Hambach sa potom stal symbolom nemeckej demokracie. Za videnie stoja aj hrady Burg Eltz, Reichsburg Cochem, Marksburg a Rheinstein.
Automobiloví nadšenci určite zamieria na pretekársky okruh Nuerburgring, kde je možná ako komentovaná prehliadka, tak jazda automobilom na mieste spolujazdca. Múzeum Dokumentationsstaette Regierungsbunker sídli v múroch bývalého bunkra federálnej vlády a vystavuje pôvodnú vojenskú dokumentáciu a zariadenie. Pokiaľ putujete po stopách cirkevných stavieb, navštívte katedrálu svätého Štefana v Mohuči, katedrálu svätého Petra v Trevíru alebo románsky dom Panny Márie a svätého Štefana v Špýru.