Maldivy
-
Ako tráviť čas
Maledivy sú súostrovím 19 korálových atolov, ktoré dohromady tvorí 1 196 ostrovov.
Obývaných ostrovov je tu približne len 200, ktoré tvoria významnú časť tohto tropického raja. Nachádza sa tu krásna nedotknutá príroda a rozprávkovo krásne pláže. Aj napriek tomu by bola škoda počas svojej dovolenky na Maledivách spoznávať iba prírodu a poklady mora.
Medzi turistické ciele by mal každý návštevník zaradiť aj mestá či iné obývané plochy. Prakticky jedinou metropolou na celých Maledivách je hlavné mesto Malé, ktoré je najväčším a najľudnatejším mestom v krajine. Práve tu je možné spoznať aj skutočný život na Maledivách, zbavený luxusu, ktorý poskytujú rezorty na vzdialených atoloch. Za návštevu v Malé stojí napríklad krásna Piatková mešita Hukuru zo 17. storočia, ktorá je postavená z korálového kameňa, či Národné múzeum zo Sultánovým trónom alebo palankýnom. Veľkým zážitkom je tiež návšteva trhov. napríklad v Malé sa ich nachádza hneď niekoľko. Dostať tu kúpiť prakticky všetko – od tradičného predaja poľnohospodárskych produktov, cez rôzne remeselné trhy, až po vyhlásené rybie trhy. Zauímavou ukážkou je umelý ostrov Hulhumalé, ktorý znázorňuje budúcnosť maledivských ostrovov. Toto doslova utopické mesto bolo postavené na lagúne neďaleko hlavného mesta Malé. Na Hulhumalé v súčastnosti rastie mesto, ktoré by raz malo pojať až 100 000 obyvateľov. So svojou nadmorskou výškou – dva metre nad hladinou mora – prevyšuje Hulhumalé drvivú väčšinu maledivského územia a môže sa tak „hrdo“ nazývať „pohorím“ Maledív.
Ako už však bolo povedané vyššie, hlavným lákadlom Maledív je prekrásné more, príroda a život miestnych obyvateľov. Kto po niekoľkých hodinách strávených v rušnom Malé zatúži po pokojnejšom, avšak stále „tradičnom maledivskom“ mieste, ten by mal vyraziť loďou na neďaleký ostrov Vilingili. Kúpať sa s miestnymi na jednej pláži, sledovať v parku zápasy v krikete alebo si spraviť piknik v tieni paliem – to sú všetko zážitky, ktoré v bežnom turistickom resorte len tak nezažijete. Skutočnú romantiku môžete zažiť počas plavby na tradičnom drevenom člne pri západe slnka. Plavba vedie okolo neobývaných ostrovov, na ktorých je k dispozícii drobné občerstvenie. Atmosféru romantického večera v tropickom raji dotvára hra domorodcov na bubny, ktorých rytmické zvuky vždy prilákajú mnoho zvedavých delfínov. Maledivy sú údajne jedným z najlepších miest na svete pre pozorovanie delfínov. Snáď každému sa tu pošťastí ich niekoľko počas svojej dovolenky zahliadnuť. Nezabudnuteľným zážitkom môže byť tiež noc strávená na neobývanom ostrove. Na Maledivách sa stále nachádza mnoho takých ostrovov, a kto do tohto tropického raja zavíta s ambíciami spoznať čo najviac ostrovov, ten by rozhodne nemal túto skúsenosť vynechať.
Milovníci či obdivovatelia prírody by tiež mali využiť možnosť podielať sa na ochrane tunajšieho prekrásneho podmorského sveta. V súčasnosti je už na Maledivách mnoho rezortov, ktoré ponúkajú možnosť stať sa aspoň na pár hodín dobrovolníkom a spolu s tímom odborníkov sa starať o morský život na maledivských atoloch. V rámci tohto dobrovoľníckeho programu majú záujemcovia možnosť podielať sa napríklad na osadzovaní korálových útesov alebo na starostlivosti o mladé žraloky, korytnačky či vzácne ryby.
Dovolenka uprostred tropického raja nemusí nutne znamenať, že je patričné tráviť celý čas ležaním na pláži a užívať si hrejivé slnečné lúče. Nudiť sa tu rozhodne nebudú ani aktívnejší jedinci. Jednou z možností je napríklad škola windsurfingu. Ideálnym miestom pre tento vodný šport sú Lhohifushi a Dhonveli na Severnom Malé v období od marca do novembra. Najobľúbenejším športom na Maledivách je surfovanie. Tento vodný šport je obľúbený ako medzi turistami, tak aj medzi miestnymi. Práve vďaka tomu sa na Maledivách tiež začína organizovať čoraz viac medzinárodných surferských súťaží. Dalšími obľúbenými vodnými športami sú vodné lyžovanie, plavba na kajaku, kiteboarding alebo vodné skútre. Veľmi zaujímavým miestom je aj Addu Atol. Toto najjužnejšie súostrovie Maledív je predovšetkým rajom pre potápačov. Práve tu sa totiž nachádza najkrásnejší atol na celých Maledivách. Na Addu Atol sa nachádza aj cesta spájajúca rezort Gan's Equatro Village s druhým najväčším mestom Malediv Hithadhoo. Vďaka krásnym scenériám pozdĺž cesty je táto cesta obľúbená predovšetkým medzi cyklistami. Na Maledivách nemusia byť sklamaní ani milovníci rybárčenia. Úplne nový rozmer tomuto koníčku môže dať deň strávený na lodi, kde sa s pomocou skúsených sprievodcov dajú na vytipovaných miestach nájsť také úlovky jako napr. tuniak alebo plachetník. V noci sa dá uloviť kanic, kajmanka dravá, pruhatec kráľovský alebo napríklad barakuda. Mnoho rezortov ponúka možnosť si po dlhom dni na lodi náležite pochutnať na svojom cennom úlovku pri večernom pikniku na pláži.
Že krása maledivských ostrovov nespočíva iba v krásnej prírode a plážach s bielym pieskom, tuší asi každý. Neskutočnú senzáciu ukrývajú tiež vody teplého Indického oceánu, ktorý pobrežie Malediv obmýva. Mnoho z tunajších korálových útesov je radených medzi najkrajšie potápačské lokality na svete. K tomu, aby ste videli kúzlo tunajšieho podmorského sveta, však nemusíte byť nutne ani skúsenými potápači – krásou tunajších koralových útesov sa môžete kochať aj s obyčajným šnorchlom a okuliarmi. Kto však zatúži sa ponoriť predsa len trochu hlbšie, nie je problém zavítať do niektorej z mnohých potápačských škôl, ktoré sa rady ujmú aj úplných začiatočníkov. Jednou z potápačských lokalít, ktoré určite stoja za navštívenie, sú napríklad priezračne vody Mushimasmingili Thila v atolu Ari, kde je možné uvidieť žraloka spanilého, obrovského chňapala a mnoho ďalších tropických rýb. Ďalším zaujímavým miestom sú vody v blízkosti Hulhule, kde v hĺbke cca 35 metrov leží vrak obchodnej lode menom Maldives Victory. Od doby, kedy v roku 1981 dosadla na morské dno, sa na lodi začal rozrastať umelý koralový útes bohatý na veľké množstvo exotických rýb, morských húb a krásnych korálov. Zaujímavou alternatívou k poznávaniu podmorského sveta je tiež plavba ponorkou. Len kúsok od hlavného mesta Malé sa nachádza centrum, ktoré ponúka plavby ponorkou. Zážitok si odtiaľto určite odnesú predovšetkým deti, ktoré napríklad ešte nie sú dosť veľké na potápanie či šnorchlovanie.