Madeira
-
Flóra
Flóra je na Madeire skutočne unikátna a spoločne s Azorskými ostrovmi, Kanárskymi ostrovmi, Kaprverdy a taktiež s pobrežným pásmom južného Maroka, patrí do tzv. oblasti Makaronésie, ktorá sa vyznačuje mnohými endemickými druhmi rastlín, z ktorých najznámejšie je na Madeire dracéna, alebo dračinec, podobný africkému baobabu.
Obdivovatelia kvetín a rastlín často mieria do záhrad a parkov, z ktorých najznámejší je Jardin botanico da Madeira ve Funchalu. Orchideje, myrty, strelície, ľalie, bromélie a mnoho ďalších rastlín je k videniu práve tu. Na export sú určené kvetiny nepôvodné, ktorým sa na Madeire vďaka ich klímatu výborne darí. Jedná sa predovšetkým o orchideje strelície, alebo anturie. Mnoho turistov natoľko podľahne kúzlu kvetín, že si ich po zakúpení odváža v špeciálnom balení i do rodnej krajiny. Prechádzka madeirskou krajinou je proste neprekonateľná prekrásnymi výhľadmi do krajiny, kde žiaria pestré kvety ibiškov, ľalií, bungavílií, kamélií, palisandrov, mimózy a mohli by sme ďalej pokračovať veľmi dlhým zoznamom. I na skalnatých pobrežiach sa zelenajú silné listy aloe.
Unikátne sú na madeire vavrínové pralesy, ktoré sú zdrojom korenia u nás nazývaného bobkový list. Vo svojej pôvodnej podobe sa zachovali len na niekoľkých ďalších ostrovoch a pôvodne pokrývali veľkú časť stredmorského pobrežia. Lesy chránené organizáciou UNESCO sa rozkladajú na 15 tis. hektároch vo výške od 300 do 1300 metrov nad morom. Madeira je ďalej jedným zmála posledných miest výskytu pôvodného typu lesného porastu, ktorý sa vyskytuje v oblastiach nad 750 m. n.m. zrejme už od obdobia treťohor. V stredomorskom pásme, vo výške do 750 m.n.m., sa pestujú jablká, vinná réva, alebo obilie, do 300 m nad morom sa darí subtropickým plodinám.