Kuba
-
Zdravie
Kuba je krajinou, kde nie sú povinné žiadne očkovania. Medzi doporučenia patrí očkovanie proti žltačke typu A, ale ako už bolo vyššie povedané, nie je povinné. V každom prípade je potreba dať si pozor na to, čo jete a pijete, rovnako ako v iných krajinách, ktoré tak dobre nepoznáte.
Vybavte sa určite lekárničkou s dostatočným množstvom čierneho uhlia, endiaronu, ibalginu a taktiež imodia. Myslím, že hnačka je ten najhorší problém, ktorý Vás na Kube môže stretnúť. Pokiaľ natrafíte na lekárňu, ktorých je na Kube ako šafránu, určite si zaobstarajte miestni tee tree olej, a to proti komárom,ktorým naozaj nevonia. Pokiaľ sa predsa len ocitnete v situácii, kedy by ste boli nútení využiť nemocnicu, existujú tu tzv. dolárové kliniky pre cudzincov. Za služby sa tu samozrejme platí, a to v mene CUC. Bude o Vás dobre postarané, ale priplatíte si.Úhradu za lekárske ošetrenie vykoná príslušná poisťovňa v SR v tom prípade, že občan je v SR poistený.
Aj keď je Kuba pomerne bezpečným miestom, je dobré si uviesť, ako choroby sa tu môžu v najhoršom prípade vyskytnúť a postihnúť Vás.
Úpal: pokiaľ to preženiete so slniečkom a objavia sa u Vás príznaky úpalu, je potreba s tým niečo robiť. Medzi príznaky patrí vysoká teplota, minimum potenia, červená pokožka a niekedy taktiež zlá koordinácia pohybov a agresivita. Väčšinou ale postačí ale vyhnúť sa priamemu slnku, dostatočne piť a zabaliť sa do mokrého uteráku, či plachty.
Vyčerpanie: pokiaľ sa u Vás prejavia bolesti hlavy, letargia, zimnica a únava, zvýšte príjem tekutín a soli.
Prickly heat: svrbivá vyrážka spôsobená horúcim klimatom, zvlášť ak cestujete v zimných mesiacoch. V obchodoch je k dostaniu púder, ktorý sa nazýva rovnako a zamedzuje svrbeniu.
Hnačka: Zmena vody, potravy alebo klímatu môže spôsobiť hnačkový záchvat, ničmenej niekoľko ciest na toaletu Vám tento problém naprosto vyrieši. V prípade, že sa situácia nezlepší, nasaďte čierny čaj so štipkou cukru, sodovú vodu, nesladké pečivo. Je nutné, aby ste si dali pozor, akú vodu pijete.
Hlavným zdravotným a preventívnym pravidlom je vyhnúť sa nebalenej vode, z dôvodu vysokého výskytu parazitov. Vyhnete sa taktiež nákupom čerstvo vytlačených džúsov a sirupov v stánkoch. Sú totiž riedené nebalenou vodou a nemuselo by Vám byť najlepšie. Je teda dobré sa zásobiť vodou v PET fľaškách.
Pokiaľ sa teda rozhodnete pre očkovanie, informujte sa o možnostiach niekoľko mesiacov pred plánovanou cestou. Využiť môžete očkovanie strediska krajských hygienických staníc, ordinácií praktických lekárov, infekčné kliniky a iné odborné pracoviská.
Opäť tu platí, že zdravie je len vo Vašich rukách a všetky bezpečnostné opatrenia záležia na činnosti, ktorú sa rozhodnete urobiť. Dbajte preto na dostatočnú ochranu proti UV žiareniu, nebalenej vode a potravinám neznámeho pôvodu.