Keňa Keňa

  • Zdravie

    Celá Afrika, nielen Keňa, je postihovaná rôznymi epidémiami a taktiež veľmi známa nízkou úrovňou zdravotnej starostlivosti. Pre cestu do Keni sa teda dostatočne vybavte medikamentami a nezabudnunite si zariadiť zdravotné poistenie. I keď sme zvyknutí na pomerne vysokú kvalitu našich štátnych zariadení, pre Keňu to neplatí.

    V prípade úrazu alebo nemoci radšej vyhľadajte súkromnú nemocnicu, štátne nemocnice nie sú doporučené. Napríklad Nairobi Hospital poskytuje služby na dobrej úrovni, rovnako ako Mombasa Hospital. Musíte ale počítať s tým, že zaplatíte naprosto všetky prostriedky, lieky a ihly budete musieť uhradiť zo svojho. Pre tieto prípady si zaistite kvalitné zdravotné poistenie i s poistením liečebným výloh v zahraničí.

    Počas pobytu v Keni by ste si mali dávať ozaj veľký pozor na niekoľko závažných chorôb, ich najčastejšou príčinou sú infekcie prenášané hmyzom a získané vďaka veľmi zlej hygiene. Pozorne si teda prečítajte tento zoznam najčastejších chorôb, vždy je lepšie vedieť viac, než sa potom dostať do nepríjemnej situácie.

    Malárie

    Malária je najčastejšou chorobou, s ktorou sa v Keni môžete stretnúť. Vyskytuje sa bez ohľadu na ročnú dobu vo všetkých oblastiach po nadmorskú výšku 2500 metrov. najmenšou pravdepodobnosťou nákazy je v okolí Nairobi, v horách a v západnej Keni.

    Čo vlastne túto chorobu spôsobuje? Príčionou malárie sú prvoky rodu Plasmodium, ktorí sú prenášaní len samičkami komárov Anopheles. Nakazíte sa, pokiaľ vás uhryzne týmto prvokom infikovaný komár alebo moskyt. Je dobré poznať, aké sú symptomy malárie. Patrí mezi ne zimnica, bolesti hlavy, opakujúca sa horúčka a únava. Doporučuje sa preventívne užívať takzvaná antimalarika, a to pred cestou, behom cesty, a taktiež ešte štyri týždne po návrate. Keďže sa v Keni nachádzajú tri zónu výskytu malárie, je potrebné sa dôkladne poradiť s Vaším lekárom o dávkovaní a druhu antimalarik. Oblasti sa podľa WHO delí na zóny A,B a C. Veľmi dôležitá je taktiež prevencie pri samotnom pobyte. Vyhýbajte sa pobytu vonku pri západe slnka, používajte kvalitné moskytiery, ošetrujte sa len kvalitnými repelentami, noste dlhé rukávy a rukavice. Antimalarika sa hodia nielen k prevencii, ale pokiaľ sa náhodou nakazíte a v oblasti sa nenachádzajú žiadne lekárske zariadenia, môžete nimi zahájiť liečbu sami.

    Žltačka typu A a B

    Je množstvo krajín so zvýšeným výskytom týchto druhov žltačky. Je teda dobré podstúpiť očkovanie i pred cestou do Keni. Hepatitídou sa môžete nakaziť nechráneným stykom, použitím nesterilných nástrojov alebo taktiež na toalete. Vakcína proti hepatitíde A a B poskytuje dlhodobú ochranu. U hepatitídy A nejmenej 10 rokov a hepatitídy B na celý život.

    Žltá zimnica

    Žltá zimnica je ďalšia choroba prenášaná uštipnutím komára. Má ale odlišné prejavy, než malária. Medzi príznaky patria bolesti hlavy, teploty alebo krvácanie. Proti žltej zimnice je treba sa očkovať najmenej desať dní pred cestou.

    Cholera

    Cholera postihuje predovšetkým tie najchudobnejšie africké oblasti a mestské slumy. Spôsobuje ju baktéria vibrio cholerae, nákaza je možná len prostredníctvom nakazeného človeka alebo kontaminovanou vodou. Príznaky ochorenia sú rôzne, najčastejšie sa objavuje zvracanie a hnačky.

    AIDS

    Afrika je krajinou s najvyšším výskytom HIV pozitivnych obyvateľov. Bohužiaľ, nie je možno sa proti AIDS očkovať, ale dbajte na prevenciu. Pri náhodnom pohlavnom styku vždy použijte prezervativ, vyhýbajte sa špinavým nožom alebo ihlám.

    Dôležité je taktiež chrániť sa pred priamym slnkom, a to predovšetkým v dopoludňajších hodinách. Okuliare a pokrývka hlavy byť veci, ktoré si zabalíte ako prvné. Nezabudnite ani na kvalitný opaľovacie krémy s vysokým faktorom, pretože úpal nie je príjemná záležitosť a môže pokaziť Vašu dovolenku. Dbajte taktiež na pravidelný prísun tekutín.

    Dôležitým artiklom by mala byť taká desinfekcia, napríklad Jodisol alebo Septonex, ktorými môžete ošetriť drobné poranenia tak, aby nedošlo k infekcii.