Japonsko
-
Možnosti cestovania a dopravy
Najľahšia cesta do Japonska vedie vzduchom. Let z Prahy trvá asi 15 hodín a vyžaduje aspoň jeden prestup. Z veľkých európskych letísk mieria priame linky do Tokia na letisko Narita International Airport vzdialené asi hodinu jazdy od centra metropoly. Z vlakovej stanice priamo pod letiskom odchádza spoj Narita express na stanici Shinjuku. Lístok stojí asi 3000 jenov na osobu. Priame lety z Európy prijímajú aj letisko v Nagoji a v Osake.
Vnútrozemská japonská doprava je spoľahlivá, efektívna a neuveriteľne čistá. To všetko sa odráža v jej cene. Chrbticu japonskej dopravy tvoria vlaky. Najrýchlejší a vo svete preslávený Schinkansen jazdí v špičke každých 10 minút. Regionálne vlaky dosahujú rýchlosť 130 km / h. Ak cestujete na vlastnú päsť, využite tzv. Japan Rail Pass, ktorý kúpite z tepla domova na internete. Oprávňuje vás používať sieť japonských štátnych železníc za zvýhodnenú cenu. Vo veľkých mestách nadväzuje vlaková doprava na metro, prímestskej vlakové spoje a autobusy. Japan Rail Pass tu nemusí platiť, pretože linky v okolí metropolou prevádzkujú súkromné spoločnosti. Japan Rail Pass sa vzťahuje aj na vlaky typu Schinkansen. Ide o rýchle a pohodlné cestovanie za veľmi vysoké ceny, ktoré sa vyšplhajú do tisícov jenov.
Ak cestujete z ostrova na ostrov, využite vnútroštátnu leteckú dopravu. Japan Airlines a ANA Airlines smerujú svoje lety na tokijskej letisko Haneda a ósackej letisko Kansai. Ešte lacnejšie vás vyjde cesta s menej spoľahlivými nízkonákladovými spoločnosťami Peach, Jetstar Japan a Vanilla Air.
Mestská doprava je vysoko organizovaná a prepravuje milióny pasažierov denne. Trasy metra označené anglickými nápismi sú pre cudzincov veľmi prehľadné. Oplatí sa obstarať si viacdňové lístky platné na metro aj autobusy. Zastávky autobusov bývajú označené len v japončine a vzhľadom na dopravné zápchy je cestovanie po ceste neefektívne. Rovnaký problém postihuje taxíky. Vodiči taxíkov väčšinou nevedia anglicky, preto si vopred vytlačte adresu cieľovej destinácie v japončine. Nástupná sadzba sa pohybuje okolo 700 jenov a za každých 350 metrov zaplatíte ďalších 100 jenov.
Turistickou atrakciou je jazda rikšou. Jej vodiči veľmi radi zastavujú pri pamiatkách a strohou angličtinou vám povedia niečo málo z histórie. V Japonsku sa dá jazdiť aj na bicykli. Požičovne bicyklov nájdete pri väčších hoteloch. V kurze sú aj dnes populárne elektrobicykle.
K zapožičaniu automobilu budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz preložený do japončiny. Preklad zariaďuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu. Ceny závisia od typu a výkonu automobilu a pohybujú sa od 6 000 do 13 000 jenov za 24 hodín. Automobilom sa dostanete do odľahlých vidieckych oblastí, kam nevedie železnice.