India
-
Flóra
Pôvodne široké pásma tropických dažďových lesov dnes pokrývajú len približne 10% rozlohy krajiny. Vyrúbané drevo sa najčastejšie používa ako palivo, a to najmä na indickom vidieku. Zvláštny význam medzi drevom má ružové a teakové, ktoré sú veľmi cenenné pre ďalšie spracovanie, rovnako tak ako drevo santalové, ktoré je častou surovinou pre výrobu turisticky veľmi obľúbených suvenírov.
Vzhľadom ku značnej rôznorodosti indického povrchu je i miestna flóra veľmi rozmanitá a jej zastúpenie sa oblasť od oblasti pomerne značne líši. Pre púštne oblasti sú typické akácie, na savanách rastú okrem akácií taktiež eukalypty, niektoré druhy paliem a tropické opadavé stromy a kríky, v južných oblastich nájdete porasty mangrovníku a impozantné palmové háje, horské úpätia pokrývajú škoricovníky, slivky, brezy a orechovníky, a v Himalájach môžete uvidieť prekrásne rododendrony, sadanky a ďalšie alpské kvetiny. Preslávenou rastinou indických lesov je bambus, ktorý rovnako nachádza mnohé zpracovateľské využitie, aj keď jeho získavanie je činnosťou často veľmi obtiažnou - jeho porasty vytvárajú na niektorých miestach doslova nepriepustnú džungľu.
Aj keď sa indická flóra môže vo svete ozaj niečím pýšiť, potom sú to jej byliny a liečivé rastliny. V súvislosti s liečivými účinkami bolo popísané viac než 2 000 druhov týchto rastlín, z nich väčšina rastie divoko vo voľnej prírode. Mnohým z týchto rastlinných druhov ale bohužiaľ hrozí naprosté vyhynutie, ktoré by bolo pre oblasť prírodnej medicíny veľkou stratou. Príčinou tohoto stavu je, tak ako i na ďalších miestach planéty, nerozvážny zásah človeka do prírody - predovšetkým rozsiahle rúbanie lesov za účelomzískavania poľnohospodárskej pôdy a nadmerné užívanie hnojív a pesticídov. Takto spôsobené škody sú už nezvratné. Prístup súčasnej indickej vlády sa snaží stav alespoň čiastočne napraviť. Na území Indie preto bolo založené viac než 100 národných parkov a prírodných rezervácií.