Zájazd do

Toszkána csodái

Hodnotenie: 0/5

Taliansko, Florencia

Zdieľať
Dajte nám ešte chvíľku, prosím,
overujeme dostupnosť a ceny.

Toszkána csodái

Cestovateľský úvod

Etruské poklady, slnkom zaliata krajina a čarovné sídla: Toskánsko nemôžete nezbožňovať. V čarovných mestách zvlnených kopcov môžeme vidieť nespočetné množstvo príkladov fascinujúcej rozmanitosti regiónu, od gotickej Sieny po San Gimignano s 13 vežami, od Florencie, kolísky renesancie, až po starovekú Luccu a Pisu.

Popis cesty

Program

Jeden deň

Odchod v skorých ranných hodinách cez Slovinsko do Talianska. Medzitým hodinová zastávka v Terste, na romantickom zámku Miramare, ktorý pochádza z 19. storočia. Bol postavený v 19. storočí pre rakúskeho arcivojvodu Miksu Habsburg a jeho manželku, kráľovskú princeznú Saroltu Belgicku, z istrijského bieleho mramoru. Rozsiahly (22-hektárový) prímorský park navrhol sám Miksa, ktorý obsahuje rastliny zozbierané z celého sveta. Vo večerných hodinách príchod na naše ubytovanie pri Florencii. Fakultatívna večera.

2 dni

Po raňajkách sa vydáme na prehliadku Florencie, mesta považovaného za kolísku renesancie. Mesto s dlhou históriou ležiace na brehu rieky Arno je sídlom a kultúrnym centrom regiónu Toskánsko. Historické centrum mesta bolo v roku 1982 vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO. Úzke uličky centra mesta, zelená rieka Arno a kopce, steny múzeí a kostolov ukrývajú nespočetné množstvo pokladov, ktoré môžu návštevníci objaviť. Most plný maličkých domčekov klenotníkov, Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Duomo s červenou kupolou, Battistero, Campanile počas prechádzky s miestnym sprievodcom. Azda najznámejšími obyvateľmi mesta boli členovia patrónskej rodiny Medici, ich pamiatku uchováva aj nespočetné množstvo pamiatok. Počas dňa stráveného v renesančnom centre navštívime aj komplex Medici, kostol San Lorenzo, Capella dei Principi a Sagrestia Nuova. Záujemcom poskytujeme aj možnosť návštevy galérie Uffizi. Aby ste sa vyhli rade, musíte sa na návštevu galérie vopred zaregistrovať v našich kanceláriách. Uffizi je jednou z najznámejších, najstarších a najbohatších obrazární na svete a jedným z najlepších múzeí výtvarného umenia na svete. V rokoch 1559-1581 ho postavil Cosimo I. Medici podľa návrhu Giorgia Vasariho. V centre pozornosti sú diela talianskych renesančných maliarov (Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo, Raffaello, Tiziano, Veronese, Giorgione, Tintoretto, Caravaggio), no nechýbajú ani diela holandských a flámskych maliarov Rubensa, Rembrandta a Van Dycka. v galérii. Po rušnom dni návrat na ubytovanie neskoro večer. Fakultatívna večera.

Toskánsko - Moja cesta domov vedie cez vás z Jacopo Bellomo na Vimeo .

3 dni

V tento deň spoznáme dve mestá neporovnateľnej krásy v kopcovitej toskánskej krajine. Siena je skutočným stredovekým mestom, ktorého sa nedotkla renesancia ani baroko a dodnes zostáva jedným z najjednotnejších gotických miest v Európe. Jeho hlavnými atrakciami sú hlavné námestie Il Campo, neďaleká radnica, Palazzo Pubblico a námestie Duomo s Duomo a múzeom Duomo, z ktorého si môžete vychutnať krásny výhľad na vrchy Siena. Ďalšou destináciou dňa je San Gimignano, svetové dedičstvo v Taliansku, ktoré je nepochybne skutočným klenotom nielen toskánskeho regiónu, ale aj celého Talianska. 13 bášt mesta veží si cestovateľ všimne už z diaľky. Prístup do mesta je zároveň aj skutočným dobrodružstvom, ako keby sme sa ocitli uprostred romantického filmu. K osade obohnanej mestskými hradbami sa dostanete len spôsobom hodným stredovekého mesta, len po vedľajších cestách. Bočné uličky sa kľukatia toskánskym vidiekom, medzi vinicami, olivovými hájmi, cyprusmi a borovicami, o ktorých sa hovorí: toto je legendárne Slnečné Toskánsko! Pri potulkách uličkami niekdajšieho hradu, premeneného na mesto, čaká na návštevníka množstvo prekvapení. Po dni plnom zážitkov večer návrat na ubytovanie. Fakultatívna večera.

4 dni

Po raňajkách sa vydáte do Pisy, sídla jednej z najstarších talianskych univerzít, jedného z najväčších talianskych akademických centier. Jeho hlavnému námestiu sa nie nadarmo hovorí Námestie zázrakov, keďže sa tu nachádza skupina budov katedrály, ktorá bola postavená v XI. začali stavať v 19. storočí, dodnes je skutočne unikátnou pamiatkou. Súčasťou komplexu budov sú katedrála, Battistero (krstiteľnica), Camposanto (cintorín) a najznámejšia veža Ferde, na ktorú môžeme vyliezť počas prehliadky mesta. Ďalšou zastávkou na našej ceste je pôvabné mestečko Lucca, ktoré dýcha starobylou atmosférou a ktorého slávnym rodiskom je Puccini. Počas prechádzky v historickom starom meste sa nám odkryje množstvo krásnych pamiatok, malebných uličiek a čarovných námestí. Medzi najvýznamnejšie miesta patrí Torre Guinigi, slávna veža s korunami stromov a impozantné 4 km dlhé mestské hradby, jedna z najlepšie zachovaných budov v Európe. Lucca je známa aj ako „mesto 99 kostolov“. Naozaj, takmer na každom rohu je ukrytý aspoň malý kostolík. Návrat na ubytovanie vo večerných hodinách, fakultatívne večera.

5 dní

Po skorých raňajkách sa lúčime s toskánskou krajinou. Cestou domov sa zastavte v Portogruare na krátku prechádzku. Arkády stredovekých a renesančných antických palácov, elegantné obchody, stáročné trhovisko, starobylé kostoly elegantného mesta, rieka Lemene XII. so starobylými mlynmi z 19. storočia, drevenou kaplnkou, šikmou zvonicou a katedrálou je skutočným klenotom. Návrat domov s krátkymi technickými prestávkami, príchod do Budapešti v neskorých večerných hodinách.

Voliteľné programy

Galéria Uffizi (pri objednávke uveďte svoj zámer zúčastniť sa!) 29 900 HUF/osoba
Návšteva zámku Miramare (pri objednávke uveďte svoj úmysel zúčastniť sa!) 8 000 HUF/osoba
Vyhradzujú si právo na zmenu cien , Čo treba vedieť
  • Cesta: Klimatizovaným autobusom
  • Možnosti vyzdvihnutia: Budapešť, Székesfehérvár, Siófok, Zalakomár
  • Ubytovanie: v 3* hoteli, v 2-lôžkových izbách.
  • Vstupné na mieste: 70 EUR/osoba
  • platí sa na mieste: lístok na električku Florence 3,40 EUR/os
  • pobytová taxa na mieste: 2,50 EUR/osoba/noc
  • Stravovanie: Raňajky. Večeru je možné vyžiadať za príplatok (41 000 HUF/osoba).
  • Minimálny počet zamestnancov: 35 osôb

Út riadok

Utazás bevezetés

Etruszk kincsek, napsütötte tájak és elbűvölő települések: Toszkánát csakis imádni lehet. A hullámzó dombvidék varázslatos városaiban számtalan példáját láthatjuk a régió lenyűgöző sokszínűségének a gótikus Sienától a 13 tornyú San Gimignanóig, a reneszánsz bölcsőjének számító Firenzétől az ódon Luccán át Pisáig.

Utazásleírás

Program

1. nap

Elutazás a kora reggeli órákban Szlovénián keresztül Olaszországba. Útközben egyórás megállás Triesztben, a romantikus Miramare kastélynál, mely a XIX. században épült Habsburg Miksa osztrák főherceg, és felesége, Sarolta belga királyi hercegnő részére isztriai fehér márványból. A terjedelmes (22 hektáros) tengerparti parkot maga Miksa tervezte, melyben az egész világból összegyűjtött növényfélék találhatóak. Érkezés Firenze környéki szálláshelyünkre az esti órákban. Fakultatív vacsora.

2. nap

Reggeli után ismerkedő városnézésre indulunk Firenzében, a reneszánsz bölcsőjeként számontartott városban. Az Arno folyó partján fekvő, hosszú történelmi múltra visszatekintő város Toszkána régió székhelye és egyben kulturális központja. A történelmi belvárost 1982-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. A belváros szűk kis utcái, a zöldellő Arno folyó, és dombok, a múzeumok és templomok falai számtalan felfedezésre váró kincset tartogatnak a látogatók számára. Az ékszerkereskedők apró házacskáival teli híd a Ponte Vecchio, a Palazzo Vecchio, a vörös kupolájú Dóm, a Battistero, a Campanile megtekintése helyi idegenvezetővel tett séta során. A város talán leghíresebb lakói a mecénás Medici család tagjai voltak, az ő emléküket is számtalan műemlék őrzi. A Medici épületegyüttes, a San Lorenzo templom, a Capella dei Principi, és a Sagrestia Nuova épületét szintén érintjük a reneszánsz központjában töltött nap folyamán. Az Uffizi képtár látogatására is lehetőséget biztosítunk az érdeklődőknek. A sorban állás elkerülése végett a képtárlátogatásra előzetesen, irodáinkban kell jelentkezni. Az Uffizi a világ egyik leghíresebb, legöregebb, és leggazdagabb képtára, a világ egyik legjobb szépművészeti múzeuma. 1559-1581 között, I. Cosimo Medici építette, tervezője Giorgio Vasari volt. A hangsúly az itáliai reneszánsz festők alkotásain van (Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo, Raffaello, Tiziano, Veronese, Giorgione, Tintoretto, Caravaggio), de németalföldi, és flamand festők művei, Rubens, Rembrandt, és Van Dyck alkotásai is helyet kaptak a képtárban. Az élménydús nap után visszatérés a szálláshelyre a késő esti órákban. Fakultatív vacsora.

Tuscany - My way home is through you from Jacopo Bellomo on Vimeo.

3. nap

Ezen a napon a dimbes-dombos toszkán táj két páratlan szépségű városával ismerkedünk meg. Siena igazi középkori város, melyet sem a reneszánsz, sem a barokk nem érintett, és a mai napig Európa egyik legegységesebb gótikus városa maradt. Főbb látnivalói az Il Campo főtér, a közeli városháza, a Palazzo Pubblico, valamint a Dóm tér a Dómmal és a Dóm múzeummal, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a sienai dombvidékre. A nap másik célpontja az olaszországi Világörökség részét képező San Gimignano, mely tagadhatatlanul egy igazi gyöngyszeme nemcsak a Toszkán régiónak, hanem egész Olaszországnak is. A tornyok városának 13 bástyáját már messziről észreveszi az utazó. Ugyanakkor a város megközelítése is igazi kaland, mintha egy romantikus film kellős közepén lennénk. Megközelíteni ugyanis csak mellékutakon lehet az egyébként középkori városhoz méltó módon városfallal körbevett települést. A mellékutcák olyan toszkán vidékeken kanyarognak, szőlők, olajligetek, ciprusok, pinea fák között, amire az ember azt mondja: ez a legendás Napsütötte Toszkána! A hajdani várból lett városka sikátorszerű utcáin barangolva sok meglepetés vár a látogatóra. Az élményekkel teli nap után visszatérés a szálláshelyre az esti órákban. Fakultatív vacsora.

4. nap

Reggeli után irány Pisa, Itália egyik legrégibb egyetemének székhelye, Olaszország egyik legnagyobb akadémiai központja. Főterét nem hiába hívják a Csodák terének, hiszen az itt található Dóm épületcsoportja, melyet a XI. században kezdtek építeni, valóban a mai napig egyedülálló látványosságnak számít. Az épületegyüttes alkotóelemei a Dóm, a Battistero (keresztelőkápolna), a Camposanto (temető), és a leghíresebb, a Ferde-torony, ahova városnézésünk során feljuthatunk. Utunk következő állomása az ódon hangulatot árasztó, hangulatos kisváros, Lucca, melynek híres szülötte Puccini. A történelmi óvárosban tett séta során számos gyönyörű látnivaló, festői sikátorok, bájos terek tárulnak elénk. Az itteni nevezetességek közé tartozik a Torre Guinigi, a híres torony a fákkal a tetején, és az impozáns, 4 km hosszú városfal, amely Európa egyik legjobban megőrzött épülete. Luccát a “99 templom városaként” is ismerik. És valóban, szinte minden sarkon rejtőzik legalább egy kis templom. Visszatérés a szálláshelyre az esti órákban, fakultatív vacsora.

5. nap

Korai reggeli után elbúcsúzunk a toszkán tájtól. Útban hazafelé rövid séta erejéig megállás Portogruaroban. Az elegáns városkát középkori és reneszánsz antik paloták árkádjai, elegáns üzletei, több évszázados piaca, ősi templomai, a Lemene folyó XII. századbeli ősi malmaival, fa kápolna, ferde harangtorony, és a Dóm teszi igazi gyöngyszemmé. Hazautazás rövid technikai pihenőkkel, érkezés Budapestre a késő esti órákban.

Fakultatív programok

Uffizi képtár (részvételi szándékot megrendeléskor kérjük jelezni!) 29 900 Ft/fő
Miramare kastélylátogatás (részvételi szándékot megrendeléskor kérjük jelezni!) 8 000 Ft/fő
Az árváltozás jogát fenntartják , Tudnivalók
  • Utazás: Légkondicionált autóbusszal
  • Felszállási lehetőségek:Budapest, Székesfehérvár, Siófok, Zalakomár
  • Elhelyezés: 3*-os szállodában, 2 ágyas szobákban.
  • Helyszínen fizetendő belépőjegyek: 70 EUR/fő
  • helyszínen fizetendő:Firenze villamosjegy 3,40 EUR/fő
  • helyszínen kötelezően fizetendő idegenforgalmi adó: 2,50 EUR/fő/éj
  • Ellátás:Reggeli. Vacsora felár ellenében kérhető (41 000 Ft/fő).
  • Minimum létszám:35 fő

Útvonal

Vyberte si termín

Popis

Florencia je hlavným mestom malebného Toskánska v povodí rieky Arno Názov mesta je ľahký, názov Florencia totiž pochádza z talianskeho fiorentina, čo v preklade znamená "kvitnúci". Taliansky ekvivalent názvu mesta je Firenze. Mesto bolo svojho času kolískou renesancie, čo je poznať na prvý pohľad. V 14. storočí sa do čela mesta dostal rod Medicejských. Členovia rodiny Medicejských boli veľkými zástancami umenia, a preto do mesta pozvali najväčších maliarov, spisovateľov a architektov tej doby. S históriou mesta sú teda nerozlučne spojené zvučné mená umelcov ako napríklad Alighieri, boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo či Petrarca. 

Florencia je jedným z najdôležitejších miest Talianska, v rokoch 1865 až 1870 sa dokonca stala hlavným mestom novo vzniknutého talianskeho kráľovstva z dôvodu obliehania Ríma francúzskymi vojakmi. 

Kto rád jazdí za pamiatkami, ten sa vo Florencii určite nudiť nebude. Naopak. Mesto je totiž akýmsi múzeom samo o sebe. Povedomé z nespočetných fotografií vám určite bude hlavné florentské námestie Piazza della Signoria alebo Radničné námestie, ktorého dominantou je socha Michelangelova Davida nachádzajúca sa v Loggia dei Lanzi, v otvorenej hale s krížovou klembou ozdobené tromi gotickými stĺpmi. Miestna socha je však len kópiou. Originál sa od roku 1873 nachádza v galérii Accademia. Tá bola pôvodne založená ako maliarska škola, dnes sa však vyznačuje predovšetkým Michelangelovými dielami. 

Ďalšia dominanta námestia stojí ihneď vedľa a je to radnica Palazzo Veecchio alebo inak povedané Starý palác. Nad radnicou sa týči 95 metrov vysoká veža Torre d´Arnolfo pripomínajúca stredoveký hrad. Veža slúžila ako architektonický vzor ďalším podobným stavbám v celom Toskánsku. V tých niekoľko málo rokoch, kedy bola Florencia hlavným mestom Talianska, tu sídlil taliansky parlament a spolu s ním taktiež ministerstvo zahraničných vecí. Celá stavba sa pýši bohatou renesančnou výzdobou a jej priestory si môžu turisti prezrieť i z vnútra. Horná časť stavby je spojená ako s galériou Uffizi, chválou renesačného umenia, tak s Palazzo Pitti, ktorý nasjkôr slúžil ako sídlo florentských panovníkov. Dnes sú súčasťou paláca štyri múzea s jedinečnými zbierkami umenia. Od paláca sa môžete vydať smerom k záhradám Boboli. Tie slúžia jednak ako miesto odpočinku a jednak ako akási oáza prírody vo vnútri mesta. V parku sa môžete kochať množtvom záhrad, fontán, umelých jazierok či jaskýň spolu s malou pevnosťou Belvedere. 

Skôr zmienená galeria Uffizi ponúka vo svojích priestorách diela vyznamných renesančných majstrov ako Michelangela, Raffaela, Botticelliho, Leonarda, Tiziana, Rubense a ďalších. Po Vatikánskych múzeách je druhá do počtu vystavovaných predmetov Taliansku. Na Piazza della Signoria sa rovnako nachádza Neptúnová fontána z 16. storočia. 

Z Piazza della Signoria sa môžeme vydať smerom k ďalšej známej stavbe a to k forentskej katedrále, alebo dómu.  Obrovská majestátna kopula dóma Santa Maria del fiore (alebo Duom Santa Maria del Fiore) priťahuje najviac pozornosti z celého panoramatu mesta. Táto tretia najväčšia talianska katedrála stojí na Katedrálnom námestí (Piazza del Duomo). Námestie je z druhej strany spojené s Piazza San Giovanni ozdobené jedinčným baptisteriem sv. Jana. Tento komplex stavieb tak tvorí zaujímavý a vyhlásený architektonický celok. Samotná kopula katedrály Santa Maria del Fiore je ohromujúca svojou veľkosťou a krásna svojím vyhotovením. Jej fasáda, ktorá vznikla v 19. storočí, je obložená pruhmi bieleho, zeleného a ružového mramoru, ale spolu tvoria majestátnu dekoráciu. Samotný interiér katedrály je však pomerne prostý. Do vnútra je vstup turistom povolený, avšak musíte prekonat bariéru o výške 463 schodov, ktoré vás však dovedú priamo dnu do kopule. Zhora sa Vám potom naskytne úchvatný pohľad na celé mesto i jeho okolie. 

Pri potulkách Florenciou nesmiete zabudnúť na prechádzku starým mostom Ponte Vecchiou, kde môžete preskúmať jedinečné umenie vystavované obchodníkmi a predavačmi. Táto tradícia na moste existuje už od 13. storočia.  Kúsok od katedrály Santa Maria del Fiore leží námestie Piazza San Lorenzo s rovnakomenným kostolom na ktorého stavbe pracovali vyhlásení umelci - Bruneleschi a Michelangelo. Kostol sa mal stať rodinným kostolom rodiny Medicejských a skrýva taktiež rodinnú hrobku. V rohu námestia taktiež stojí mohutný palác Palazzo Medici-Riccardi, ktorý je jedným z najstarších renesančných typov. 

Na námestí San Marco v univerzitnej štvrti stojí rovnakomenný kostol zo 14. storočia, ktorý pôvodne existoval ako sídlo rádu dominikánov. Bol bydliskom mimo iné i pre známeho maliara Fra Angelica, ktorý zdobil mníšske izby svojimi maľbami. Svojho času tu žil taktiež G. Savonarola, mních, ktorý sa preslávil odvážnou kritikou cirkvi, za čo zaplatil vlastným životom.  Nie príliš ďaleko nájdeme archeologické múzeum Museo Nazinale Archeologico pýšiace sa vzácnou zbierkou etruského umenia. 

Pokiaľ Vás florentské umenie a pamiatky nadchnú, určite sa oplatí vyjsť si pár kilometrov za mesto a preskúmať niektoré z Medicejských viliek v okolí. Najznámejšími sú Villa di Castello, Villa della Petraia a Villa Careggi.  Blízke mestečko Fiesole bolo za dôb renesancie obľúbeným letným sídlom bohatých Florenťanov. Stredom mesta je kúzelné námestie Piazza Mino da fiesole s radnicou a múzeom Bandini, pýšiacim sa zbierkou florentského umenia zo 13., 14. a 15. storočia.