Grécko Grécko

  • Zaujímavé miesta

    Miest, ktoré stoja za návštevu, je v Grécku naozaj veľa. Patria medzi ne napríklad Atény, Soluň, Korinth, Olympia, Delfy, Athos, Meteora. 

    Atény 

    Atény sú so svojimi 3,7 miliónmi obyvateľov hlavným mestom Grécka. Väčšina antických pamiatok sa nachádza v tureckej štvrti Plaka. Nachádza sa tu Dionýsovo divadlo zo 4. stor. p.n.l. alebo chrám Dia Olympského. Ten bol najväčším chrámom v Grécku s počtom 104 korintských stĺpov. Do dnešných dôb sa ich ale zachovalo len 15. Bohužiaľ sa tu nezachovali ani dve sochy vyrobené zo zlata a slonoviny, ktoré doň nechal umiestniť Hadrianus. 

    Na námestí Syntagma je starý kráľovský palác (dnes parlament), pred ním sa každú nedeľu o 11 hodine odohráva výmena tradične odetých stráží "evzones". Aténskym prístavom je Pireus, kam chodí z centra Atén autobus i metro. Z niekoľko trajektových terminálov mieria lode na rôzne skupiny ostrovov. 

    Navštívte tunajší Olympijský štadión, ktorý je postavený na mieste predošlého štadiónu z roku 330 pred Kristom. Tento štadión vznikol pre prvé novodobé olympijské hry, ktoré sa v Grécku konali v roku 1896. Nový štadión pojme okolo 70 000 divákov - jeho veľkosť si teda dokážete predstaviť. 

    Prehliadnuť nemôžete ani skalu o ploche štyroch hektárov, ktorá sa dvíha do výšky 90 metrov. Reč je samozrejme o Akropolis, ktorej názov je odvodený z gréckeho slova "acro" (najvyšší bod) a "polis" (osada alebo mesto). 

    Athos 

    "Svätá hora Athos" je najvýchodnejším výbežkom polostrova Chalkidiki. Athos je mníšskou republikou, kde bol prvý kláštor, Megístis Lávras, založený roku 963. O sto rokov neskôr bolo nariadené, že na Athos môžu vstúpiť iba muži, pričom tento zákaz vstupu ženám platí až do dnešných dní. Zakázané územie môžu ženy vidieť najviac z lode. Pustovne a dvadsať kláštorov, kde žije približne 1700 mníchov, a ktorí skrývajú nevyčísliteľné poklady, sú roztrúsené v romantickej krajine lesov a skál. 

    Okrem žien sem nemôžu ani turisti. Môžu sem prísť len dospelí muži, a to len na zvláštne povolenie, ktorého vybavenie môže trvať i rok. Kláštory si však môžete pozrieť a vyfotografovať z lode počas výletnej plavby. 

    Olympie, Delfy 

    Olympia je stredisko kultu Dia Olympského, najvyššieho gréckeho boha. Podľa historických záznamov tu boli v roku 776 p. n. l. založené olympijské hry, ktoré sa potom pravidelne opakovali každý štvrtý rok. Od tohto dátumu počítali Gréci svoj letopočet. Nachádza sa tu veľmi zaujímavý archeologický areál a dve múzeá. Pred oltárom chrámu bohyne Hery sa dodnes zapaľuje olympijská pochodeň. 

    Delfy sú antickým mestom na úpätí hory Parnas. Kedysi patrili k najposvätnejším miestam antického Grécka, kam sa schádzali pomocní vládcovia i chudobní pútnici zo všetkých kútov zeme, aby sa veštiarni spýtali veštice Pýthie na radu. Na najvyššom mieste Delf môžete navštíviť štadión, kde sa konali Pythijské hry. Štadión v Delfách, s kapacitou až 500 divákov, je jedným z najzachovalejších v Grécku. 

    Olymp 

    Najvyššia hora Grécka, Olymp, má na svojom vrchole sídlo bohov. Z celkovo siedmich vrcholov meria najvyšší Mytikas úctyhodných 2917 m n. m. V roku 1938 tu bol vyhlásený prvý grécky národný park. Základňou pre turistický výstup na vrchol je Litochoro, mestečko neďaleko diaľnice spájajúce mestá Solúň a Atény. 

    Meteora 
    Meteora, to sú podivuhodné kláštory zo 14. až 16. storočia, ktoré nájdete v Thessalskej nížine severne od mesta Kalambáka. Pôvodne celkovo 24 kláštorov bolo vystavaných gréckokatolíckymi mníchmi na vrcholkoch pieskovcových skál. Meteora znamená v preklade "vo vzduchu zavesené". Dnes sú mnísi len v posledných piatich z nich. 

    Kláštory boli často bez prístupovej cesty. Po dostavaní kláštora bolo totiž lešenie strhnuté. Pokiaľ chceli mnísi kláštor opustiť, tak to bolo možné len v koši alebo v sieti spustenej na lane pomocou kladky. Rovnakým spôsobom sa do kláštorov dopravovali aj potraviny. Dnes už sú ale ku kláštorom vytesané schodíky. V roku 1988 bola Meteora zapísaná do zoznamu UNESCO.  V sprístupnených kláštoroch platia turisti vstupné. Od všetkých návštevníkov sa vyžaduje decentné oblečenie, všetci musia mať zahalené ramená, muži dlhé nohavice a ženy sukne pod kolená. 

    Soluň 

    Soluň je druhým najväčším gréckym mestom , s počtom obyvateľov 750 000. Soluň má dve hlavné námestia - Eleftherias a Aristotelus. Archeologické múzeum skrýva cennú zbierku predmetov z kráľovských hrobiek macedónskej dynastie. V Bielej veži sa nachádza Byzantské múzeum s freskami a ikonami. Nájdete tu početné rímske pamiatky, byzantské kostoly a kláštory. V centre mesta sa nachádza trajektový prístav. Soluň rozhodne stojí za návštevu! 

    Korfu 

    Grécky ostrov Korfu patrí medzi najpopulárnejšie ciele dovoleniek - už preto, že sa sem vďaka trajektu dá zájsť i autom. Ostrov je len o niečo väčší než Praha, takže je možné ho prejsť behom týždenného pobytu. Určite nezabudnite navštíviť atraktívny zámoček Achilion. Ten leží v dedinke Gastouri asi 10 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta a nechala si ho vystavať rakúska cisárovná Alžbeta nazývaná Sissi. 

    Kréta 
    Takmer 280 km dlhý ostrov Kréta ukrýva nádhernú prírodu, dlhé pláže, krásne a cenné pamiatky i výbornú grécku kuchyňu. Domy sú to modro-biele, celý ostrov má neopakovateľné kúzlo.  Na Kréte môžete stráviť klasickú pobytovú dovolenku pri mori na jednom mieste, avšak lepšie bude prejsť si ostrov krížom krážom, trebárs požičaným autom, alebo si priplatiť za výlety v okolí.  Sever ostrova s hlavným mestom Heraklion je hektický a preplnený turistami, naproti tomu juh je omnoho voľnejší - návštevníkov sem chodí menej. Nájdete tu rybárske dedinky i zabudnuté zákutia. Ktorákoľvek pláž na ostrove bude dobrou voľbou. Pobrežie Kréty je dlhé 1050 kilometrov a nájdete tu ako miesta nabité turistami, tak pláže zastrčené, kam sa ešte turistický ruch nedostal. Za tými sa vydajte na juh alebo západ ostrova. Krétske pláže sú väčšinou piesočnaté a voda okolo Kréty patrí medzi najčistejšiu v Grécku.