Francúzsko
-
Možnosti cestovania a dopravy
Najskôr sa zameriame na cestovanie autom. Samozrejme potrebujeme vodičský preukaz, registračné doklady auta a poistku. Vodič i jeho spolujazdci musia byť pripútaní ako na predných, tak i na zadných sedadlách. Na prednom sedadle nesmie sedieť dieťa mladšie ako 10 rokov. Samozrejme sa jazdí vpravo, limit rýchlosti je stanovený na 50 km/h v obciach a 80 km/h na okruhu periférie. Inak je rýchlosť mimo obce obmedzená na 90 km/h, na diaľkových cestách na 11 km/h a na dialniciach na 130 km/h. Zaujímavosťou je , že pokiaľ je povrch vozovky mokrý, znižujú sa uvedené rýchlostné limity o 10 km/h a na dialniciach dokonca o 20 km/h. Povolený limit hladiny alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dialnice sú spoplatnené vysokým mýtnym. Existujú tu ale i tzv. alternatívne cesty, kde cesta v smere na sever - juh označená zelenou šípkou na bielom pozadí a opačným smerom obrátenou farebnou kombináciou. Pozor na značne vysoké pokuty, ktoré sa môžu pohybovať i viac ako tisíc euro.
Čo sa týka paliva, benzín natural nie je zas tak často k dostaniu. Častejšie nájdete v ponuke čerpacích staníc palivo super, bezolovnaté alebo diesel. Je slušnosťou nechať obsluhe určité sprepitné. A pozor, vzhľadom k situáciám, kedy znečistenie ovzdušia prekročí určité medze, sa môže stáť, že majú povolené len automobily končiace párnou alebo nepárnou číslicou. Za takéto situácie je mestská hromadná doprava zadarmo, často sa Francúzi uchyľujú i k bicyklom.
Úroveň železníc vo Francúzsku patrí k svetovej špičke. Skoro 32 000 km dlhá železničná sieť, jedných z najrýchlejších vlakov vôbec, až už sa jedná o preslávené TGV, dosahujúce provoznej rýchlosti okolo 300 km/h a pokrývajúce už väčšinu územia, alebo vlak Eurostar, spájajúci Francúzsko s Veľkou Britániou cez Eurotunel, a príjemný personál sú hlavnými atributmi francuzských železníc. Dopravná sieť je radiálna, čo znamená, že väčšina hlavných ťahov smeruje práve do hlavného mesta. Najmä pre cestovateľov mladších ako 26 rokov môže byť výhodný lístok InterRail, na ktorú môžu cestovať neobmedzene po dobu jedného mesiaca vo vlakoch druhej triedy.
Pokiaľ sa do Francúzska vydáte letecky, pravdepodobne pristanete na najväčšom letisku v celej krajine, a to na Roissy-Charles-de-Gaulle, nachádzajúcom sa približne vo vzdialenosti 25 km severne od Paríža alebo na letisku Orly, asi 15 km od mesta, poprípadne v niektorom z ostatných miest, ako je Lyon, Nice a ďalšie.
Najväším francúzskym prístavom je najskôr Marseille, ktroý je súčasne i najväčším prístavom na brehu Stredozemného mora. Veľkolepým dielom sú francúzske vodné kanály, umožňujúce spojenie Stredozemného mora a Atlantického oceánu cez rieku Garonnu.