Fínsko Fínsko

  • Zaujímavé miesta

    Helsinki – v hlavnom meste Fínska sa nachádzajú najvýznamnejšie múzea a galérie; napríklad Národné múzeum, Národná galéria, Mestské múzeum, alebo tri veľké divadlá. Okrem niekoľkých kostolov sa tu však nezachovalo príliš mnoho historických pamiatok.

    Jyväskylä – toto malé mesto, ktoré bolo založené cárom Nikolasom v roku 1837, leží severne od jazera Jyväsjärvi. Nachádza sa v strategickom mieste na ceste medzi východným a západným pobrežím v južnej – tej viac osídlenej – časti Fínska. Mesto je známe predovšetkým miestnou univerzitou. Vidieť tu môžete taktiež napríklad neogotický kostol, okolo ktorého sa rozprestierajú krásne záhrady, alebo tri budovy postavené slávnym fínskym architektom Alvarom Aaltom: Mestské divadlo, policajná stanica a budova kancelárii. Každoročne sa tu v júni koná Medzinárodný festival umenia.

    Savonlinna – významné fínske mesto obľúbené predovšetkým vďaka miestnym kúpeľom. Savonlinna vyrástla v 17. storočí okolo hradu Olavinlinna a atmosféra tejto dávnej histórie dodnes krásne dýcha v starom meste, ktoré sa rozprestiera na jednom z ostrovov v jazere Saimaa. Neďaleko na východ od mesta leží mestečko Kerimäki, v ktorom môžete vidieť majestátny drevený kostol, ktorý je najväčším svojho druhu na svete.

    Oulu – toto malebné univerzitné mestečko zdobí hrad Oulun linna, ktorý bol v 16. storočí postavený na ostrovčeku Linnansaari ležiacom v ústí rieky Oulu. V meste stojí za pozretie ďalej napríklad katedrála z 18. storočia, botanická záhrada alebo Vedecké centrum Tietomaa.

    Tampere – toto tretie najväčšie mesto vo Fínsku a súčasne najväčšie vnútrozemské mesto v celej Škandinávii bolo založené na konci 18. storočia ako priemyselné mesto. Svoju obľubu medzi Fínmi i turistami si Tampere získava predovšetkým vďaka usporadúvaní veľkého množstva kultúrnych akcii, ako sú festivaly, divadlá či mnohé športové udalosti. Pri prehliadke mesta nevynechajte ulicu Hämeenkatu vedúcu na hlavné námestie, kde sa nachádza napríklad most zdobený sochami od známeho fínskeho umelca Wäinö Aaltonena. Okrem toho je v Tampere tiež veľa krásnych parkov a jazier, moderná knižnica alebo zábavný park Särkänniemi.

    Turku – jedná sa o najstaršie fínske mesto, ktoré bolo až do počiatku 19. storočia dokonca hlavným mestom celej krajiny. V centre mesta nájdeme napríklad katedrálu z 13. storočia s masívnou, 97 metrov vysokou, vežou, ktorá dominuje celému mestu. Veľkým turistickým lákadlom je tu taktiež starý hrad, ktorý bol vybudovaný okolo roku 1 300. Dnes sa v jeho priestoroch nachádza Historické múzeum.

    Åland – autonómne súostrovie zahŕňajúce asi 10 000 ostrovčekov, ktoré leží v mori medzi Švédskom a Fínskom. Na jednom z ostrovov leží mesto Mariehamn, ktoré je hlavným mestom súostrovia. Nájdeme tu napríklad Námorné múzeum alebo Múzeum lodí a za návštevu stojí i štvrť Maritime, ktorá jasne odkazuje na námornú históriu ostrovov. Dnes toto súostrovie všetkých uchváti predovšetkým svojou nádhernou prírodou, ktorá inšpiruje i mnoho umelcov, ktorí sa sem uchyľujú.

    Národný park Lemmenjoki – tento park sa rozprestiera po lesoch fínskej tajgy okolo rieky Lemmenjoki a so svojou rozlohou viac než 2 800 km2 patrí medzi najväčšie parky v Európe. Okrem nádhernej prírody je tu možné zahliadnuť aj vlky, medvede, soby, losy alebo orly skalné. Priaznivci turistiky určite potešia stovky kilometrov značených turistických tras, po ktorých sa môžu v pokoji túlať pokojne i niekoľko dní. K dispozícii sú tu totiž chatky (z ktorých sú mnohé dokonca zdarma) ideálne na prenocovanie.

    Laponsko – hoci predstava pustej chladnej krajiny s nehostinnými podmienkami nemusí mnohým pripadať nejako lákavo, nenechajte sa zbytočne odradiť. Laponsko je v skutočnosti rozsiahlou oblasťou s nádhernou divokou prírodou, ktorá inde v Európe nemá obdoby. Okrem stretnutia s divokými sobmi či inou zverou si odtiaľto môžete odniesť taktiež dva nezabudnuteľné zážitky. Tým prvým je „polárny deň“, keď na vlastnej koži zažijete, aké to je, keď za celých 24 hodín nezapadne Slnko za obzor, a vonku je tak neustále svetlo. Tým druhým – pre zmenu v zimnom období – je polárna žiara. Zhruba od septembra do mája je totiž práve v Laponsku veľmi početný výskyt týchto magických úkazov, ktoré rozsvecujú nočnú oblohu do nádherných farieb.