Fínsko
-
Možnosti cestovania a dopravy
Doprava vo Fínsku je na pomerne vysokej úrovni. Podobne ako inde v Škandinávii je však nutné sa pripraviť na nemalé čiastky, ktoré bude potrebné do cestovania investovať. Ceny cestovných lístkov sa pohybujú vysoko nad priemerom cien na Slovensku a aj vypožičanie auta je v porovnaní sa zbytkom Európy o poznanie drahšie. Dajú sa však zohnať rôzne množstevné zľavy či zľavy pre študentov, vďaka ktorým bude cestovanie po Fínsku hneď o niečo lacnejšie.
Doprava do Fínska:
Najrýchlejší a asi i najpohodlnejší spôsob, ako sa do Fínska zo Slovenskej republiky dopraviť, je lietadlom. Pokiaľ však nenatrafíte na nejakú výhodnú akciu a, je nutné počítať s tým, že sa súčasne jedná taktiež o zaručene najdrahší spôsob dopravy spojený s minimálne jedným prestupom, ak nenatrafíte na mimoriadny let, ktorý nie je zaradený medzi pravidelné lety. Najjednoduchšie a cenovo najprijateľnejšie je preto dopraviť sa do Budapešti alebo do Prahy a odtiaľ letieť jednou zo spoločností Finnair, Norwegian alebo Czech Arilines. Ďalšia možnosť je cesta vlakom, autobusom či vlastným automobilom. Hoci vás tento variant vyjde podstatne menej, počítajte s nutnou časovou rezervou – cesta z Bratislavy do Helsínk trvá asi 21 hodín. V súčasnej dobe síce touto trasou nejazdia žiadne priame autobusové ani vlakové spoje, dá sa však dôjsť napríklad do lotyšskej Rigy alebo švédskeho Štokholmu, odkiaľ už sa s pomocou ďalších spojov a trajektov ľahko dopravíte až na fínske pobrežie.
Doprava po Fínsku:
Ako už bolo povedané vyššie, ani cestovanie po Fínsku nie je zrovna najlacnejšou záležitosťou. Odmenou za tieto vyššie čiastky sú však kvalitné, čisté a spoľahlivé vlaky a autobusy, ktoré vám jazdu fínskou krajinou určite spríjemnia. Okrem spomenutých prostriedkov sa dá medzi fínskymi mestami prepravovať taktiež lietadlom.
Fínsko sa môže pýšiť pomerne rozsiahlou železničnou sieťou, po ktorej sa okrem hustejšie zabývaného juhu dostanete i do najsevernejších oblastí, vrátane Laponska. Veľmi praktický je napríklad nočný vlak, ktorý cestu z juhu Fínska až k polárnemu kruhu prekoná pohodlne behom noci, kedy môžete spať. S cestovnými lístkami od EUrail alebo Interrail môžete vďaka rôznym zľavám cestovať aj lacnejšie.
Tam, kde chýbajú železnice, zastupujú službu kvalitného dopravcu autobusy. Okrem bežných dopravcov sa dá po hlavných trasách cestovať taktiež s nízko nákladovou spoločnosťou Onnibus, ktorá ponúka znateľne lacnejšie ceny cestovného.
Cestovanie vlastným či požičaným automobilom sa vyplatí hlavne väčším skupinám, ktoré si náklady na prevádzku auta rozdelia. Cesty i značenia sú vo Fínsku na dobrej úrovni, snáď len okrem niekoľkých ciest na severe, ktoré doposiaľ nemajú spevnený povrch. Špecifická fínska krajina si žiada zvláštnu pozornosť hlavne čo sa týka sobov, ktorých tu vplyvom dopravných nehôd zahynie až 4000 ročne. Rovnako tak je nutné počítať so zhoršenou zjazdnosťou ciest v zimných mesiacoch, kedy väčšinu fínskeho územia pokrýva sneh a laď. Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici je 100 – 120 km/h, mimo obec 80 km/h a v obci 50 km/h. Šoféri smú šoférovať s 0,5 ‰ alkoholu v krvi.
V mestách dobre funguje systém mestskej hromadnej dopravy, ktorá je tvorená prevažne autobusmi, prímestskými vlakmi a električkami. Jediné metro v krajine sa nachádza v Helsinkách. K prekonávaniu kratších vzdialeností – podobne ako všade v Škandinávii – tiež dobre slúžia bicykle . Cyklotrasy vedú takmer všade, a bicykel sa tak často ponúka ako ideálny dopravný prostriedok.
Pretože je Fínsko „krajinou tisícich jazier“, nemôže tu chýbať ani dobre organizovaná sieť lodnej dopravy. Trajekty tu spájajú mnoho významnejších miest i ostrovov a tam, kde chýba loď, býva už spravidla postavený most. V rámci Fínskeho územia sa za prejazdy po mostoch nevyberajú žiadne poplatky.