Starobylé mesto upúta pohnutou históriou a pozostatkami rímskych pamiatok.
- Vzduch
-
18 °C
- Teplota vody
-
15 °C
Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu
Albánsko, krajina so starobylou architektúrou a nádhernou prírodou, láka stále viac turistov. Pripojte sa k nim aj vy vďaka cenovo výhodnej ponuke first minute zájazdov, ktorá zahŕňa mestá Tirana, Vlora, Gjirokastra, Pogradec, Berat či pravú albánsku perlu Drač. Potešení budú milovníci histórie aj plážového odpočinku.
Starobylé mesto upúta pohnutou históriou a pozostatkami rímskych pamiatok.
Syri aj Kalter, v preklade Modré oko, je podzemný prameň, ktorý je 45 až 50 metrov hlboký. Rýchlosťou až 18 metrov za sekundu z neho pramení krištáľovo čistá pitná voda. Svoj názov nesie vďaka jasne modrej farbe, kedy spolu s čierno vyzerajúcim stredom vyvierajúcej vody vytvárajú ilúziu očnej bábiky a modrej dúhovky. V čase komunizmu bolo Modré oko jedným z miest, ktorá bola prístupná len najvyšším elitám, zatiaľ čo bežné verejnosti bol pohľad na Syri aj Kalter nepovolený.
Kláštor, nachádzajúci sa v dedine menom Mesopotam, leží na nízkom kopci medzi dvoma brehmi rieky Bistrica. Na predkresťanské obdobie tu poukazauje niekoľko veľkých bielych blokov položených v základoch kostola, rovnako ako výskyt sôch mýtických zvierat. V kláštore sa nachádza kostol, ktorý je svojou rozsiahlosťou a komplexnosťou unikátny. Na budove sú zreteľné stopy viacnásobného borcenia a prestavovania. V stenách tohto komplexu je zakomponovaných niekoľko veží a tiež zvyškov iných stavieb, ktoré sú staršie než samotný kostol.
Za dobu svojej existencie stihlo byť mesto Butrint súčasťou gréckej kolónie, rímskym mestom, súčasťou francúzskeho impéria alebo Otomanskej ríše aj biskupstvom, a to najmä vďaka svojej strategickej polohe v Stredozemnom mori. Najväčšie prosperity dosiahlo v dobe byzantskej správy, silný úpadok naopak zažilo v dobe neskorého stredoveku. Po vpáde Benátčanov začali vplyvom silného zemetrasenia mesto pohlcovať močiare, medzi obyvateľmi prepukli epidémie, a mesto sa vyľudnilo. Pre veľké množstvo a prekvapivú zachovalosť pamiatok bolo mesto roku 1992 zaradené na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Medzi najzaujímavejšie miesta v Butrintu patrí grécky amfiteáter (neskôr prestavaný Rimanmi), baptistérium, katedrála, Levia brána alebo múzeum, v ktorom je možné vidieť artefakty dochované zo všetkých období mesta.
Tento amfiteáter pochádza približne z 2. storočia, kedy bolo územie Albánska pod rímskou nadvládou. Jedná sa o jednu z najvýznamnejších pamiatok nielen v Albánsku, ale tiež na celom Balkánskom polostrove. Amfiteáter s kapacitou až 20 000 divákov sa nachádza v centre mesta. Objavený bol až v 60. rokoch 20. storočia a zatiaľ je odkrytý len z polovice. Vnútri amfiteátru sa nachádza schodisko a galérie na rôznych poschodiach; zachovala sa dokonca aj kaplnka s ranokresťanskou mozaikou.
Albánske územie je poznamenané vplyvmi susedného Grécka, a tak tu môžete obdivovať ruiny antických palácov, amfiteátrov aj celých miest. V tomto smere stojí za návštevu predovšetkým starobylé mesto Drač, ktoré sa chváli najväčším albánskym amfiteátrom. Vydajte sa poznávať ďalšie krásy krajiny vďaka výhodnému first minute zájazdu.
Zavolajte nám alebo spusťte live chat a my vám zabezpečíme dovolenku, na ktorú budete ešte dlho spomínať.
Sme k dispozícii Po-Pia 7:00-22:00, So-Ne 8:00-22:00.
Dažďové zrážky činia cca 1000 mm ročne na pobreží, ešte hojnejšie bývajú v kopcovitých a hornatých oblastiach Albánska smerom na západ a juh. Tam presahujú i 2000 mm ročne. V zime vanie z hôr studený vietor bóra, v období dažďov to býva teplý vietor jugo od juhu. Najlepšia doba pre plážovú dovolenku v Albánsku je leto.