Chorvátsko
-
Miestna kuchyňa
Kuchyňa v oblasti pobrežia Jadranského mora je pomerne zvláštna a pestrá, ponúka jedlá ovplyvnené talianskou kuchyňou a mnohokrát aj rakúskou a maďarskou. Varenie sa súčasne vyznačuje veľkými regionálnymi rozdielmi. Ponuka jedál teda záleží na tom, kde sa práve nachádzate.
Obľúbeným mäsom je tu jahňacina, baranie alebo teľacie, pečené na ražni, prípadne na žeravom uhlí pod pokrievkou (to platí najmä v severnej časti pobrežia). Vo vnútrozemí sú bežné guľáše, na Istrii je zase obľúbené bravčové mäso na smotane. V celom Chorvátsku sú však obľúbené aj teľacie vyprážané rezne. Napríklad taký "záhrebský rezeň" je teľací plátok plnený šunkou a syrom, obaľovaný a vyprážaný v trojobale.
Keďže hovoríme o kuchyni prímorského štátu, samozrejmosťou a nedeliteľnou súčasťou jedálnička sú aj ryby. Pripravujú sa na rošte, dusené s paradajkami a ďalšími prísadami, ale aj na jednoduchý spôsob - len jednoducho varené. Na pobreží sú bežné reštaurácie, kde sa podávajú tzv. "plody mora", tzn. rôzne hlavonožce, raky či iné živočíchy. Ustrice sa jedia surové, pokvapkané citrónom. Sépie a chobotnice sa vyprážajú nakrájané na kúsky alebo sú súčasťou rizota. Ako súčasť tzv. čierneho rizota (crni rižot) je možné ochutnať napr. sépie (sipa), iné rizoto býva s chobotnicami (hobotnica) alebo s kalamárom (lignje). Dobré sú aj kalamáre nakrájané na prúžky a vypražené.
Súčasťou každého hlavného chodu je ako príloha zelenina, a to vo veľkom množstve. Ostatných príloh, ako sú zemiaky, cestoviny či ryža, sa oproti tomu podáva menej. Zeleninová zmes tu býva veľmi pestrá: hrach, fazuľa, cuketa, mrkva, brokolica, karfiol, mangold, paradajky, papriky. Okrem toho môžete dostať zeleninu ešte ako šalát v surovom stave - podáva sa hlávkový šalát, čakanka, hlávková kapusta, čínska kapusta, papriky, paradajky a pod. Šalát sa ochucuje len niekoľkými kvapkami panenského olivového oleja a vinného octu, teda bez vody a cukru.
Ako múčnik sa v Chorvátsku podávajú palacinky, záviny, pečivo, vyprážané v oleji (fritule, kroštule) a najrôznejšie torty, zmrzlina, ovocné šaláty a poháre. Ak sa pýtate na miestnu špecialitu pobrežných oblastí, musíte ochutnať tzv. pršut (aj keď je veľmi drahý) - je to bravčová šunka, údená v dyme na otvorenom ohnisku a sušená prúdiacim vzduchom.
Čo sa týka alkoholických a nealkoholických nápojov, určite musíte začať vínom. Víno sa k jedlu mieša s vodou, sódovkou alebo minerálkou; oboje vám prinesie obsluha k stolu zvlášť a vy si nápoj namiešate podľa vašej chuti. Väčšina vín, vrátane stolových, býva pomerne kvalitná. K miestnej špecialite patrí pálenka z hrozna tzv. loza (lozovačka), prípadne bylinný likér travarica. Obľúbený je tu tiež višňový likér maraskino.