Chorvátsko
-
Flóra
Keďže v Chorvátsku panuje mierne a teplé podnebie, nájdeme tu pomerne bujnú vegetáciu, a to nielen rastliny typické pre oblasť Stredozemného mora, ale aj rastliny subtropické - najatraktívnejšími z nich sú citrónovníky a pomarančovníky, najrôznejšie palmy, rovnako aj agáve rastúce v niektorých oblastiach.
V Chorvátsku rastie viac ako 4.000 druhov rastlín, z nich takmer 1.000 druhov je endemických, to znamená, že ide o druhy, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete. Pôvodný porast tvorili lesy stále zelených stromov, predovšetkým dubov cezmínovitých, ktoré sa v dnešnej dobe vyskytujú len veľmi vzácne.
Dnes na území Chorvátska prevláda charakteristický drevnatý porast, tzv. macchie – stále zelený porast, kde vonia šalvia, rozmarín a tymian. Ďalej sa tu vyskytuje borovica hviezdovitá, borovica halepská, vzácnejšie sú tiež pínie. Súvislejší lesný porast sa vyskytuje na Istrijskom polostrove.
Nájdeme tu samozrejme aj rôzne druhy oleandrov, juky, agáve, myrtu, lány levandule, na pobrežných promenádach aj palmy. Nesmieme zabudnúť ani na olivovníky, figovníky, morušovníky, vavríny, jedlý gaštan a vinnú révu. Na policiach a v záhradách sa pestujú paradajky, papriky, ovocie, vinná réva a v malej miere aj obilie.
Keď hovoríme o chorvátskej flóre, musíme spomenúť ostrov Hvar. Ostrov, na ktorom sa pestuje vinná réva, olivovníky, južné ovocie (citrusy, figy), rovnako aj rohovník, ktorého plody sú u nás známe pod menom svätojánsky chlieb, levanduľa a množstvo ďalších aromatických rastlín (napr. rozmarín).