Zaujímavosti Bangladéša
Bangladéšska ľudová republika leží v južnej Ázii v historickom Bengálsku. Hoci názov Bangladéš zvádza k domnienke, že sa jedná o ženský rod, správne je skloňovanie podľa rodu mužského. Oficiálnym jazykom je tu bengálčina a najrozšírenejším náboženstvom islam. Krajina sa radí k najľudnatejším na svete, a hoci je pomerne chudobná, môže sa pýšiť úchvatnými historickými pamätihodnosťami, ako sú honosné mešity a pôsobivé paláca. Niektoré z tunajších kultúrnych a prírodných pamiatok sa dostali aj na zoznam UNESCO.
Dháka
Hlavným mestom Bangladéša je Dháka. Nachádza sa severne od rieky Burhi Ganga a jej ulice bývajú často zablokované kvôli ohromnému množstvo rikší. Priemerné teploty sú tu po celý rok pomerne vyrovnané (v januári okolo 20 ° C, v júli okolo 28 ° C). Stojí tu nad sedemsto mešít, z ktorých najznámejší je Bajt al-Mukarram, ktorej súčasťou je oi. Veľká sála a knižnica. Pri stavbe tejto modernistické budovy boli uplatnené aj niektoré tradičné islamské koncepcie. Komplex má symbolizovať Kaaba, posvätné miesto v Mekke. Zaujímavé sú tiež budovy parlamentu a Veletržní palác. Dva najväčšie prístavy metropoly, Saddarghat a Bada Tali, by ste našli v ulici Buckland Road. Milovníkov nakupovanie poteší zasa najväčšie obchodné centrum Bangladéša.
Pevnost Lal Bagh
V starej časti mesta Dháka sa dochovala rada pamiatok z moslimského obdobia. Patrí k nim oi. Pevnosť Lal Bagh, zrejme jedna z najvyhľadávanejších miestnych pamätihodnosťí. Stavba je dokladom vyspelej mughalskej architektúry a obiehajú ju hradby s osemhrannými baštami. Návštevníci si vnútri pevnosti môžu prezrieť tiež mešitu, krásny dvojposchodový palác Diwan (slúžiaci aj ako múzeum mughalskej histórie) s vladársku rezidenciu s kúpeľmi Hammam či mauzóleum princeznej Bibi Pari.
Hviezdna mešita
Jednou z najzaujímavejších mešít starého mesta Dháky je Tara Masjid, známa tiež ako Hviezdna mešita. Túto stavbu postavil koncom 18. storočia Mirza Ghulam. Zdobia ju rad mozaík a ornamentov v tvare hviezdičiek.
Palác Ahsan-Manzil
Ružový palác Ahsan-Manzil v Dháke bol postavený v roku 1872 na základoch francúzskej továrne. Šestnásť rokov po dokončení ho poškodilo tornádo, ale následná rekonštrukcia z neho urobila ešte krajšiu a pôsobivejšiu budovu. Dnes by ste vnútri našli múzeum.
Mesto mešít Bagerhat
Bagerhat je jedným z miest zaradených na Zoznam svetového dedičstva UNESCO (od roku 1985). Historické mesto mešít založil turecký generál Khan Jahan začiatkom 15. storočia. Veľké množstvo mešít aj ďalších historických budov tvoria významné múzeum islamskej architektúry. Mesto zahŕňa mauzólea, mosty, cesty, vodné nádrže a ďalšie stavby postavené z pálených tehál. Hustota islamských náboženských pamiatok je vysvetlená zbožnosťou Chána Jahana, o čom svedčí nápis vyrytý na jeho hrobke. Tá je mimoriadnym zastúpením unikátneho architektonického štýlu, rovnako ako ďalšie významná pamiatka, jedna z najväčších mešít Shait-Gumbad.
Sómapura Mahávihára v Paharpuru
Na zozname svetového dedičstva sú od roku 1985 zapísané tiež ruiny budhistického kláštora Sómapura Mahávihára blízkosti mesta Paharpur v severozápadnom Bangladéši. Patrí k najvýznamnejším archeologickým lokalitám. Kláštor, postavený na prelome 8. a 9. storočia, sa po stáročia tešil popularite, ale neskôr spustol a znovuobjavený bol až v 19. storočí. Priamo v ňom aj v jeho okolí boli nájdené najrôznejšie predmety, napr. Mince, kamenné sochy a keramika.
Národný park Sundarbans
Prírodnou pamiatkou, ktorá sa dostala na zoznam UNESCO, je Sundarbans, indický národný park v Západnom Bengálsku. Tunajšie mangrovové lesy predstavujú jedno z najvýznamnejších prírodných bohatstiev krajiny. Rezervácia slúži aj k ochrane tigra bengálskeho.
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.