Wieliczka – najkrajšia soľná baňa v Európe
Asi 15km od Krakova sa nachádza poľská perla ukrytá v podzemí. Soľná baňa Wieliczka (Velička) je od roku 1978 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a mapuje ťažbu soli od stredoveku až do súčasnosti.
Nekonečné schody
Prehliadka trvá cca 2,5 hodiny a začína zostupom po 380 drevených schodoch, ktoré sa zdajú byť nekonečné. V tejto fáze je každý návštevník presvedčený, že bude musieť tieto schody pri návrate zas vystúpať. Nie je potrebné obávať sa, späť na povrch vás vyvezie pohodlný, rýchly výťah.
Teplota v soľnej bani Wieliczka
Celková dĺžka chodieb je viac než 300km, sprístupnené sú iba 2% z nich. Teplota v baniach je medzi 14 a 16°C. Ja som prehliadku absolvovala v krátkom rukáve a ľahkej bunde, ktorú som si striedavo obliekala a vyzliekala podľa toho, či bol akurát na chodbe prievan alebo nie. Chvíľami sa človek doslova spotil, čo nebolo spôsobené prílišnou námahou alebo svižným tempom prehliadky, ale skôr zmenami tlakov pri postupnom zostupovaní nižšie a nižšie do bane.
Turistická trasa skrz soľnú baňu
Sprístupnená turistická trasa meria okolo 3km, začína po zostupe schodov v hĺbke 36m, postupne klesnete až do 135m. Po ceste si môžete prehliadnuť techniku, pomocou ktorej sa niekedy soľ ťažila, postavy baníkov pri práci, drevené konštrukcie, kaplnky, jazierka so soľankou, zdobené sály, na jednom mieste na vás zo stropu zazrie drak, môžete obdivovať soľnú sochu Koperníka, pri súsoší si vypočuť rozprávku. Zaujímavosťou je, že v podzemí pracovali aj kone. Ich osud bol veľmi smutný, pretože sa z bane už nikdy živé nevrátili, pracovali až do svojej smrti.
Kaplnka sv. Kingy
Asi najkrajšou a aj najväčšou sálou v sprístupnenej časti bane je kaplnka sv. Kingy, ktorá sa nachádza v hĺbke 101m pod zemou. Okrem nádherných lustrov tu nájdete sochy a aj reliéfy vytesané do stien, okrem iného vlys Poslednej večere pána podľa obrazu Leonarda da Vinciho.
Svadba v soľnej bani? Prečo nie?
V niektorých sálach sa v dnešnej dobe konajú koncerty, pretože je tu výborná akustika a vďaka nulovej prítomnosti baktérií tu bolo vybudované sanatórium pre pacientov s alergiami a respiračnými chorobami. Soľné bane sú aj vyhľadávaným cieľom párov, ktorí si túžia povedať svoje áno v netypickom prostredí. V dobe našej návštevy sme mali možnosť nahliadnuť do sály, kde sa práve chystala svadobná hostina. Výzdoba bola prekrásna.
Olizovanie sôch zakázané
Chodby vyzerajú ako z mramoru, štruktúra nepripomína kamennú soľ, ktorá mala v mojich predstavách bielu farbu. Asi každý návštevník má nutkanie overiť si, že steny, sochy a všetko okolo je naozaj zo soli. Olizovať sochy a steny je samozrejme zakázané, čo pri našej prehliadke našťastie nenapadlo ani prítomné deti. Dotknúť sa sochy a následne prst oliznúť môžete, ak samozrejme nebudete myslieť na fakt, že to pred vami urobili už tisíce ľudí. Ani ja som pokušeniu neodolala a môžem potvrdiť, že ide "prekvapivo" skutočne o soľ, aj keď má netypickú šedú farbu.
Fotografovanie za poplatok
Za fotografovanie sa platí 10PNL (2,5 Eur), peniaze sa vyberajú až pred vstupom do kaplnky sv. Kingy. Dostanete farebnú nálepku s povolením, ktorú si nalepíte na viditeľné miesto. Aj keď som si poctivo fotografovanie zaplatila, takmer všetky fotky, ktoré som v bani urobila, nestáli za nič. Boli buď veľmi tmavé, alebo rozmazané.
Občerstvenie
Asi v polovici prehliadky máte možnosť odskočiť si na toaletu, takisto na konci prehliadky. Priamo v bani sú aj obchodíky s občerstvením, suveníry, navštíviť môžete aj miestny bufet či dokonca luxusnú reštauráciu. Po výstupe z výťahu, ktorý vás vyvezie na povrch, sa ocitnete priamo pred ďalším obchodíkom so suvenírmi, kde si môžete zakúpiť niečo na pamiatku. Väčšina účastníkov našej prehliadky odchádzala so sáčkom voňavej soli do kúpeľa.
Český sprievodca
Ak sa vzdáte na prehliadku bani ako jednotlivec alebo menšia skupinka, pravdepodobne nebudete mať nárok na slovensky alebo česky hovoriaceho sprievodcu. Ak cestujete ako organizovaná skupina s cestovnou kanceláriou, sprievodca máte dopredu rezervovaného. Naša sprievodkyňa Eliška bola veselá kopa, svoj výklad doplnila množstvom vtipných poznámok, čím celý zážitok z prehliadky ešte o nejaký ten stupeň povýšila.
Otváracie hodiny a vstupné do soľnej bani Wieliczka
V soľnej bani je otvorené od 7.30 do 19.30 v období od 1. apríla do 31. októbra, od 8.00 do 17.00 v období od 2. novembra do 31. marca.
Vstupné sa líši v závislosti na veľkosti skupinky alebo veku a počte detí. Cena sa navýši aj v prípade, že budete mať českého sprievodcu, prípadne ak absolvujete návštevu počas prázdnin.
Základné vstupné: 55 PLN (13 Eur)/84 PLN (20 Eur) s českým/slovenským sprievodcom
Zľavnené vstupné (deti od 4 rokov, dôchodcovia, študenti): 39 PLN (9 Eur)/64 PLN (16 Eur) so sprievodcom
Rodinné vstupné (2 dospelí+2 deti 4-16 rokov): 149 PLN (35 Eur)/232 PLN (55 Eur) so sprievodcom.
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.