Upečte si tradičný estónsky škoricový kringel podla nášho receptu
Vynikajúci škoricový veniec z kysnutého cesta je tradičnou estónskou pochúťkou. Jeho prípravu zvládne aj úplný kuchársky začiatočník a výsledok je nad očakávania efektný a hlavne výborný.
Lahodný kringel som prvýkrát ochutnala v nádhernom historickom meste Tallinn. Návšteva bola súčasťou fakultatívneho výletu z Fínska a rozhodne stála za to. Zmorená z prehliadky desiatok nádherných historických budov, romantických uličiek a živého prístavu som zakotvila v malom pekárstve. S úsmevom som vstúpila dovnútra, slušne pozdravila a očakávala tú istú odozvu od pani predavačky. Postaršia pani čosi tlmene zavrčala. Radšej som ďalej neobťažovala a ukázala na bohato pocukrovaný veniec, už z diaľky voňajúci škoricou. Už pri prvom hryze som zabudla na nepríjemnú obsluhu a rozhodla som sa vytvoriť si tento zakrútený zázrak aj doma.
Nasledujúce dni pobytu som si na rázovitú povahu Estóncov zvykla a užívala si nádhernú prírodu, neobvyklú melódiu estónčiny aj prenádherné pamiatky. Estónsko má veľmi nízku hustotu obyvateľstva a tak si tunajšiu panenskú prírodu pretkanú jazerami, hustými lesmi a desiatkami ostrovčekov môžete užívať takmer nerušene.
Ponuka potravín v tunajších obchodoch je až na niekoľko miestnych špecialít takmer totožná s tou tuzemskou a tak je veľmi pravdepodobné, že budete mať všetko potrebné na prípravu škoricového kringelu doma v špajze.
Ak ste, rovnako ako ja, pri príprave kysnutého cesta večný začiatočník a s obavami sledujete tú neutešenú kôpku, ktorá nie a nie nakysnúť, tak prosím prijmite mojich pár starostlivo naštudovaných rád. Najdôležitejším krokom je šetrné zaobchádzanie s droždím. Čo znamená predovšetkým vybrať si kocku zavčas z chladničky a dopriať jej oddych pri izbovej teplote. Droždie je živý tvor a tak sa naň musí nežne. Rovnako mlieko a vajcia by mali mať izbovú teplotu, aby naša hlavná hviezda neutrpela šok. Potom už stačí len pomaly pridávať múku, cukor, soľ a trpezlivo čakať. Ak sa po desiatich minútach nič nedeje, skúste dať misku s cestom na teplejšie miesto (napríklad do mierne vyhriatej rúry). Ak nevidíte žiadne známky kysnutia, tak sa netrápte a skúste to znova s inou kockou droždia. A nesmúťte, nebolo to rukami, len ste si v obchode vytiahli z regálu drožďového čierneho Petra. Po prvom vykysnutí je potrebné cesto poriadne premiešať a dosypať zvyšok múky.
Na kysnutý estónsky kringel budete potrebovať tieto ingrediencie:
- 250 ml mlieka
- 80 g masla
- 2 žĺtky
- 600 g hladkej múky
- 1 lyžicu kryštálového cukru
- 1 lyžicu vanilkového cukru
- 1 kocku droždia
- štipku soli
Na škoricovú náplň si pripravte:
- 130 g roztopeného masla
- 4 lyžičky škorice
- 200 g cukru
Postup prípravy estónskeho kringelu je nasledovný:
Do vlažného mlieka (25 - 35 stupňov) rozdrobíme kocku droždia a zasypeme troškou cukru. Pri izbovej teplote necháme vykysnúť. Do vykysnutého kvásku postupne primiešavame hladkú múku, zmäknuté maslo, žĺtky, cukor a štipku soli (ja pridávam ešte lyžičku sušenej citrónovej kôry). Vzniknuté cesto necháme 40 minút kysnúť.
Vykysnuté cesto vyvaľkáme na čo najtenší plát, ktorý potrieme zmesou vytvorenou z rozpusteného masla, škorice a cukru.
Natretý plát zmotáme do valčeka (ako palacinku) a ten prekrojíme pozdĺžne na pol.
Vzniknuté prúžky zapletieme do vrkoča, ktorého konce spojíme a vznikne nám malý venček.
Vložíme do predhriatej rúry a pečieme 20 - 25 minút (do zlatista) pri teplote 180 °C. Po upečení nechajte vychladnúť (nedočkavým maškrtníkom môže konzumácia teplého múčnika privodiť nepríjemné bolesti brucha).
Verím, že si túto estónsku pochúťku obľúbite. Je veľmi variabilný a tak môžete návštevu prekvapiť niektorou z mnohých kombinácií náplne (orechová, maková, lekvárová, tvarohová, mandľová). Pre mňa zostáva jednotkou tá škoricová. Tú pravú estónsku som si najlepšie vychutnala spolu so silnou kávou v útulnom pekárstve Kalamaja Bakery (Tallinn), kde obsluha úsmevom rozhodne nešetrila.
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.