Turisticky najobľúbenejšie miesta v Číne
Čína je plná kúzelnych miest, ktoré len čakajú na to, až ich objavíte. V tomto článku vám odporučíme najobľúbenejšie turistické destinácie, vďaka nim bude vaša dovolenka ešte krajšia.
1. Hlavné mesto Peking a Veľký čínsky múr
Peking je každý rok najvyhľadávanejšou turistickou destináciou Číny. Umožňuje totiž návštevníkom získať maximum zážitkov a skúseností týkajúcich sa atraktívnej čínskej kultúry a histórie. Len Veľký čínsky múr a nádherný starobylý architektonický komplex Zakázaného mesta navštevujú každoročne milióny ľudí. Užite si pohľad na Veľký múr v noci, kedy býva jemne osvetlený.
2. Si-an s Terakotovou armádou
Si-an je hlavným mestom provincie Šen-si a patrí k najstarším mestám čínskej histórie. V jeho blízkosti sa nachádza Mauzóleum prvého cisára dynastie Čchin, známej aj ako Terakotova armáda. Hrobka je od roku 1987 súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a považuje sa za jedno z najväčších archeologických nálezísk na svete. Turistom je sprístupnený najväčší objekt s terakotovými bojovníkmi a tiež aj druhá a tretia komora, ktoré sú však z veľkej časti stále neodkryté.
3. Šanghaj, najľudnatejšie mesto Číny
Šanghaj síce neovplýva stredovekými pamiatkami, ale má okúzľujúce záhrady a staré vodné mestá, ktoré je možné preskúmať loďou. Pokojné a inšpiratívne miesta uvíta každý, kto si potrebuje oddýchnuť od rušného veľkomestského života. Túžbu po kultúre a histórií uspokojí Šanghajské múzeum s predmetmi z najstarších období. Dominantu Šanghaju predstavuje nábrežie Bund s výškovými budovami bánk, obchodných spoločností a hotelov. Oblasť je pamiatkovo chránená a nesmú sa v nej stavať nové vyššie mrakodrapy.
4. Čcheng-tu, mesto roztomilých pánd
Mesto v juhozápadnej Číne je hlavným sídlom Sichuánskej opery. Ak si chcete vychutnať tradičné predstavenie, zájdite si do divadla Sichuan Opera Theater v centre. Turisticky atraktívny je aj budhistický kláštor Wen-šu, založený v 8. storočí. Ešte väčším magnetom na turistov je však chovná stanica s pandami veľkými. Mnohí návštevníci ich pochopiteľne túžia vidieť alebo sa s nimi dokonca pomaznať. Napriek tomu, že sú pandy veľké k videniu v zoologických záhradach na rôznych miestach v Číne, najlepšie miesto k ich pozorovaniu je práve v Čcheng-tu, kde sa záujemcovia môžu podieľať na dobrovoľníckych programoch a starať sa o zvieratá.
5. Čang-ťia-ťie, Pandora na Zemi
Národný lesný park Čang-ťia-ťie (Zhangjiajie) v provincii Chu-nan je preslávený dramatickými vrcholmi, hustými lesmi aj veľkými krasovými jaskyňami. Od roku 2009 je obzvlášť populárnou scénickou oblasťou v Číne, keďže práve tu spatril svetlo sveta film Avatar, natočený v tunajších horách. Filmový tím ich pridal do postprodukcie tak, aby to vyzeralo, že sa vznášajú vo vzduchu. Vzniklo úchvatné pohorie Hallelujah. Ohromujúce horské útvary prepožičal Avataru aj Národný park Wu-ling-jüan, od roku 1992 patriaci k svetovému prírodnému dedičstvu UNESCO.
6. Chuang-šan, kúzelné Žlté hory
Žlté hory, zrejme najkrajšie pohorie v Číne, stojí v provincii An-chuej na východe. Vždy priťahovali maliarov a spisovateľov jedinečnými ostrými hrotmi a útesmi vystupujúcimi z hmly. Skaly sú naviac porastené zvláštne pokrútenými borovicami, čo celej oblasti, patriacej do svetového dedičstva UNESCO, dodáva ešte magickejšiu atmosféru.
7. Kuej-lin, klasický vidiek
Idylická krajina Kuej-linu priťahuje milióny turistov z blízkeho aj vzdialeného okolia. Nádherná vápencová scenéria preslávená ako najkrajšia na svete. Prostredie malebnej prírody a čerstvého vzduchu činí z Kuej-linu ideálne miesto pre únik od priemyselného znečistenia. Pôvabná rieka Li pozýva k jazde výletnou loďou aj k fotografovaniu.
8. Hongkong, nákupný raj
Hongkong leží na pobreží Juhočínskeho mora, patrí medzi najhustejšie osídlené oblasti a je významným ekonomickým a obchodným centrom. Má niektoré úžasne pláže a prírodné pamiatky. Hongkongský park je oázou pokoja so zelenými záhradami, jazierkami, fontánami, prírodnými reštauráciami a múzeom čaju. Hongkong je však hlavne vyhľadávaný luxusný nákupný raj s obrovskými nákupnými strediskami.
9. Pching-jao, zachovalé staré mesto
Krásne zachované starodávne stavby a obranné hradby dynastií Ming a Qing priťahujú mnoho návštevníkov túžiacich spoznať čínsku minulosť a typickú architektúru. Pching-jao je obzvlášť populárnou destináciou na trase z Pekingu do Si-anu. V 19. a 20. storočí bolo finančným centrom krajiny, zaujímavé sú tu teda hlavne budovy spojené s bankovníctvom. V roku 1997 bolo mesto zahrnuté do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
10. Čchung-čching, najlepšie miesto pro start Yangtze Cruise
Mesto leží na hornom toku rieky Jang-c’-ťiang a je najobľúbenejším prístavom pre zahájenie plavby po rieke, tzv. Yangtze Cruise. Prvý dojem z Čchung-čchingu však spočívá v tom, že je obrovské „horské mesto“, ktorého budovy boli postavené oproti okolitým horám.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.