Tipy na jednodňové výlety do Poľska
Inšpirujte sa našimi tipmi na zaujímavé miesta v Poľsku, ktoré môžu poslúžiť ako skvelý cieľ jednodňového výletu.
Hrad Dunajec (Niedzica)
Stredoveká pevnosť bola postavená na začiatku 14. storočia. Zachovaný hrad pri obci Niedzica (poľsky nazývaný zamok Dunajec w Niedzica), stojaci na vápencovom vrchu nad priehradou Čorštýnského jazera, je bezpochyby jedným z najzaujímavejších objektov v poľskej časti Spišska. Je tiež jednou z najvýznamnejších historických pamiatok poľských Karpát. Od Spišskej Starej Vsi je vzdialený iba 6,4 km. Návštevníkom sa otvára denne od 1. mája do 30. septembra od 9:00 do 18:30. V období od 1. októbra do 30. apríla býva prístupný od 9:00 do 15:30 každý deň okrem pondelkov. Obyčajná vstupenka na jednu osobu stojí 14 PLN.
Nový Konopáč (Nowy Sącz)
Nový Konopáč je jedným z najstarších miest Malopoľska a môže sa pochváliť početnými pamiatkami, ako je mestská radnica, postavená medzi rokmi 1895 až 1897 v novorenesančnom a neobaroknom štýle. Tunajšie námestie (Rynek) je hneď po krakovskom druhým najväčším v Malopoľskom vojvodstve. Gotický dom (známy tiež ako Kanoniczny) z prelomu 15. a 16 storočia je dnes sídlom hlavnej kancelárie Okresného múzea. V rezidencii Ľubomirských z 1. polovice 17. storočia v súčasnosti sídli verejná knižnica. Z ďalších pamätihodností, ktoré by vám pri návšteve nemali uniknúť, uveďme starú synagógu z roku 1746, železničná stanica v secesnom štýle z rokov 1908-1909 či napríklad sochu kráľa Vladislava Jagelovského. Nový Konopáč, vzdialený 33 km od obce Mníšek nad Popradom, je mestom kostolov, kaplniek a cintorínov, tak si urobte čas a navštívte aspoň niektoré z nich.
Osvienčim
V niekdajšom nemeckom vyhladzovacom tábore Auschwitz (Osvienčim) zahynulo počas druhej svetovej vojny okolo 1,5 milióna osôb. Spojenecké vojská o ňom vtedy nevedeli a nemali tušenie, čo sa v neslávne preslávenej dedine deje. Dnes je toto miesto prístupné verejnosti a zoznamuje s desivými udalosťami minulosti, keď ľudia umierali v plynových komorách, pri ťažkej práci alebo vyhladovaním, v dôsledku ktorého tu vládol dokonca aj kanibalizmus. Vo vyhradených hodinách je možné tábor navštíviť bezplatne. Osvienčim je vôbec najväčším koncentračným táborom v Poľsku, dobre dostupným napr. Z mesta Čadce (1 hodina a 40 minút jazdy) alebo zo Žiliny (2 hodiny a 20 minút).
Wadowice
Mesto Wadowice sa nachádza blízko Krakova a je známe hlavne tým, že sa tu v roku 1920 narodil Karol Wojtyla, ktorý bol pápežom pod menom Ján Pavol II. medzi rokmi 1978-2005. Od roku 2005 je tu dokonca jeho chodník, dlhá asi 4,5 km. Jednotlivé zastavenia sú označené tabuľkami a popísaná v príručkách v dvanástich jazykových verziách. Presun medzi objektmi uľahčuje aj bezplatná multimediálna aplikácia. Trasa vedie okolo pápežovho rodného domu, mestského múzea, najstaršieho kostola vo Wadowiciach, katolíckeho domu a ďalších miest spojených s postavou Karola Wojtylu. Zo Žiliny dorazíte do Wadowic autom cca za dve a pol hodiny (po najrýchlejší trase). Cestujúci z Liptovského Mikuláša to budú mať o niekoľko minút dlhšie.
Zakopane
Zakopane nesie prezývku "zimné hlavné mesto Poľska", pretože je najvýznamnejším tunajším strediskom horskej turistiky a lyžovania. Ročne sem zavíta okolo troch miliónov turistov. Nachádza sa tu aj areál pre skoky na lyžiach. Mesto leží na úpätí Tatier, presnejšie v údolí medzi Vysokými Tatrami a horou Gubałówka. Nielen na tej je pre vás pripravený dostatok zjazdoviek a vlekov. V letnom období sa môžete vydať po niektorej z mnohých turistických trás, napríklad do Kondratowa doliny či na horu Giewont s 15m krížom. Zakopane má vďaka romantickej drevenej architektúre a tradičnému folklóru jedinečnú atmosféru. Dostanete sa tam ľahko z oblasti Oravy aj skôr, od slovenských hraníc je Zakopane vzdialené len necelú hodinu jazdy autom. Cesta z Liptovského Mikuláša by mala trvať okolo hodiny a štyridsať minút.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.