Rozhovor so Soňou: Štúdium na Taiwane a prečo cestovať za vzdelaním
Soňa je bývalou študentkou, ktorá mala jedinečnú možnosť študovať na Taiwane. Momentálne pracuje v marketingovom oddelení Invia.sk v Bratislave. Rozprávali sme sa s ňou o jej skúsenostiach zo štúdia, kultúrnych rozdieloch a o tom, ako Taiwan ovplyvnil jej život.
Čo ťa inšpirovalo vybrať si Taiwan ako destináciu na štúdium?
Ázia ma už dlho lákala, a keď naša univerzita ponúkla možnosť vycestovať na Taiwan, neváhala som. O tejto krajine som predtým veľa nevedela, ale po prieskume som objavila nádherné miesta, exotické pláže a hlavne fascinujúcu taiwanskú kuchyňu. V tom čase bola pandémia, no s priateľom sme získali víza a na pozvanie taiwanského ministerstva zdravotníctva sme vycestovali spolu.
Aký je rozdiel medzi vzdelávacím systémom na Taiwane a na Slovensku?
Na Taiwane je štúdium náročné a študenti mu venujú veľa času. Úcta a disciplína medzi učiteľmi a študentmi sú kľúčové, zatiaľ čo na Slovensku je vzťah medzi nimi uvoľnenejší. Zaujímavým aspektom bolo tzv. Service Education, kde študenti pomáhajú so správou školy, čo na Slovensku nie je bežné. Napriek tomu mám pocit, že v kritickom myslení máme navrch – taiwanskí študenti skôr memorujú než hľadajú súvislosti.
Prečítajte si aj:
Bizarné zvyky a tradície: Preskúmajte tajomstvá tejto krajiny
Ako život a štúdium na Taiwane ovplyvnili tvoj osobnostný rast?
Štúdium na Taiwane ma naučilo prekonávať jazykové bariéry, našla som si tam skvelých priateľov a výrazne som sa zlepšila v angličtine. Dokonca som začala študovať aj čínštinu. Učila som sa byť samostatná a zvládať výzvy v cudzej krajine. Adaptácia na nové situácie a kultúru bola nevyhnutná, čo ma posunulo vpred aj v mojom osobnostnom raste.
Prečítajte si aj:
Záhadný svet čínskych znakov: Objavte tajomstvá jazyka a kultúry
Ktoré miesta na Taiwane si si obľúbila a prečo?
Taiwan je síce rozlohou podobný Slovensku, ale na dosah ruky tam máte doslova všetko - od veľkomiest, rušných night marketov, cez taoistické chrámy, až po nádhernú prírodu a panenské pláže. Nočné trhy sa stali jedným z mojich obľúbených miest na stretnutia s priateľmi. Taktiež som milovala mestské parky, v ktorých vládne akýsi pokoj. Bavilo ma tam len tak sedieť a nasávať atmosféru s výhľadom na palmy a dôchodcov, ktorí nacvičovali Tai Chi. Magickú atmosféru majú aj miestne pohoria, ktoré sú vyššie ako naše Tatry. Taiwanci si napriek tomu nelámu hlavu s turistiku, väčšinou sa vyvezú autom na vyhliadku pri ceste, urobia zopár fotiek a odchádzajú. To je turistika po taiwansky.
Čo na Taiwane miluješ najviac?
Milujem ich fascinujúcu kultúru. Spočiatku vás môže prekvapiť, že Taiwanci majú svojský prístup k odpovediam – na otázku vám často odpovedia „možno“ namiesto jasného „áno“ alebo „nie“. Aj keď sa to zdá zvláštne, po čase si zvyknete. Všetci sú priateľskí a usmievaví, čo robí z Taiwanu výnimočné miesto.
S akými kultúrnymi rozdielmi si sa stretla a ako si sa prispôsobila?
Prekvapilo ma, že mnohé domácnosti nemajú kuchyne a jedlo si ľudia väčšinou kupujú vonku. Taktiež je bežné, že byty nemajú okná, pretože Taiwanci doma trávia minimum času. Domov využívajú len na spanie a celý deň sú v práci.
Môžeš nám popísať tvoj typický deň študenta na Taiwane?
Mala som školu iba dva dni v týždni, takže zvyšok času som využívala na cestovanie. Vo vlakoch som robila školské zadania, aby som mohla spoznávať krásy ostrova. S kamarátmi sme často podnikali výlety, z ktorých jeden nezabudnuteľný bol na festival Burning Boat, kde sme zažili tradičnú ceremóniu spaľovania lode pri východe slnka.
Zažila si nejaké zaujímavé alebo vtipné situácie počas života na Taiwane?
Mňa osobne prekvapilo, keď som jedného dňa na ulici videla ozdobené hrajúce autá s gogo tanečnicami v zástupe. Vtedy som netušila o čo ide a čo to má symbolizovať. Vravela som priateľovi, že to bude asi nejaká veľká narodeninová oslava. Neskôr som sa od taiwanskej kamarátky dozvedela, že išlo o pohreb. Áno, na Taiwane majú na pohreboch sporo odeté gogo tanečnice, hlasnú hudbu a ozdobené autá, aby zosnulý odchádzal na druhý svet s veľkolepou oslavou a gráciou. Jeden politik mal dokonca na svojom pohrebe 50 tanečníc a bola to naozajstná párty.
Ako Taiwanci vnímajú Európanov? Zapadla si medzi nich?
Pre Taiwancov nie sme Európania, ale „západniari“. Väčšina ani netuší, kde Slovensko leží, no všetci boli veľmi srdeční a často sa chceli rozprávať o Amerike a Trumpovi. Cítila som sa tam veľmi prijatá, pretože miestni obyvatelia sa vždy snažili postarať o to, aby som sa cítila dobre.
Prečítajte si aj:
Je Taiwan bezpečná krajina?
Veľmi bezpečná. Ľudia sú priateľskí k cudzincom a stále vás obdaria úsmevom. Taktiež sú veľmi úctiví a ochotní. Rozhovor sa snažia viesť vždy harmonicky a nič vám nevykričia do očí. V ich slovníku totiž neexistujú negatívne slová. Nebála som sa chodiť sama po ulici ani v noci. Jedine, kedy som sa tam necítila bezpečne, bolo pri zemetraseniach, ktoré sú skoro každý deň.
Vedela by si si predstaviť žiť na Taiwane dlhodobo?
Rada by som sa na Taiwan ešte na niekoľko mesiacov vrátila, avšak dlhodobo si tam neviem predstaviť žiť. Najmä leto na ostrove je pre nás Európanov veľmi náročné skrz vysoké teploty a vlhkosť. Vtedy som si uvedomila, aké máme šťastie, že sú u nás štyri ročné obdobia. Taktiež je veľmi náročné nabehnúť na taiwanský životný štýl, v ktorom je práca prioritou. Taiwanci majú len málo voľného času, na čo by som si nevedela zvyknúť.
Sú Taiwanci poverčiví? Aké povery ťa prekvapili?
Áno, povery sú na dennom poriadku. Napríklad sa snažia vyhýbať číslu 4, ktoré v čínštine znie ako slovo „smrť“. Fascinujúce je, že takmer všetci veria na duchov, a preto vždy pred vchodom do miestnosti zaklopú na dvere, aby dali duchovi priestor opustiť miestnosť. Na Taiwane zažijete aj mnoho tradičných festivalov, ktoré sú spojené s poverami. Počas Festivalu duchov miestni pália žlté papieriky na uliciach a veria, že ich tým odoženú. V tom čase sa odporúča vyhýbať dôležitým rozhodnutiam, aby ste predišli nešťastiu.
Aké sú náklady na život na Taiwane?
Životné náklady sú porovnateľné s Bratislavou, no jedlo je na Taiwane oveľa lacnejšie, najmä na nočných trhoch. Paradoxne, potraviny v supermarketoch sú drahé, preto sa oplatí jesť vonku. Naopak, bývanie, najmä v Taipei, je drahé – za izbu bez kuchyne môžete platiť aj 700 €.
Štúdium v zahraničí je oveľa viac než len akademická skúsenosť – je to príležitosť objavovať nové kultúry, naučiť sa prekonať jazykové bariéry a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek destináciu, z každého takéhoto dobrodružstva si odnesiete niečo jedinečné. Odvážte sa vyraziť do neznáma, zbaliť si kufor a vydať sa za zážitkami, ktoré vás obohatia nielen profesionálne, ale najmä osobnostne. Svet je plný miest, ktoré čakajú na to, aby vám ukázali, čo všetko dokážete.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.
Mohlo by vás zaujímať
-
Výlet na lanovku v Ölüdeniz, Turecko: Skvostná panoráma a dobrodružstvo v jednom
-
Po stopách Hobita: Nový Zéland v hľadáčiku českej blogerky
-
Plavba po kambodžskom jazere Tonlé Sap
-
Udine - turistami opomínaný skvost na ceste k talianskemu pobrežiu