Recept na tradičnú grécku musaku
Na svojich cestách si obvykle vytyčujem tri ciele. Vidieť čo najviac prírodných krás či pamiatok, oddýchnuť si a ochutnať miestne špeciality. Grécka kuchyňa ma väčšinou nesklame. Snažím sa navštevovať predovšetkým malé rodinné taverny s miestnym osadenstvom. A v mojom osobnom rebríčku jedál s prehľadom vedie zapekaná musaka. Vynikajúcemu spojeniu jahňacieho mäsa, baklažánu, paradajok a bešamelu voniaceho muškátovým orieškom a škoricou skrátka neodolám.
Niekoľkokrát som si objednala túto delikatesu v gréckom bistre v Prahe a vždy mi k dokonalosti niečo chýbalo. Dochutený bešamel, množstvo zeleniny alebo príjemná obsluha. Rozhodla som sa teda k odvážnemu kroku a ponorila som sa do kuchárskych kníh. Príprava musaky nie je žiadna rýchlovka a neradno jednotlivé fázy uponáhľať. Odmenou za dopoludnie strávené v kuchyni môže byť spokojný úsmev stravníkov.
Na tradičnú musaku budete potrebovať:
- 400 gramov mletého jahňacieho mäsa
- 2 väčšie cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 4 mladé baklažány
- 3 mladé cukety
- 200 gramov paradajkového pretlaku
- 4 veľké paradajky (oparené horúcou vodou a olúpané)
- panenský olivový olej
- 5 ks zemiakov (množstvo tak akurát na dno pekáča)
- 750 ml plnotučného mlieka
- 6 lyžíc hladkej múky
- 3 vajcia
- hrnček strúhaného syra čedar
- mletú škoricu
- muškátový oriešok
- čierne korenie
- soľ
- cukor
- oregano
- 1 dcl kvalitného červeného vína
Príprava tejto delikatesy sa skladá zo štyroch častí (každá časť patrí jednotlivému poschodiu musaky).
Časť prvá: príprava mäsovej zmesi
Na väčšiu panvicu nalejeme olivový olej a orestujeme cibuľku do sklovita. Pridáme jahňacie mäso, ochutené pretlačeným cesnakom, oreganom, škoricou, čiernym korením a nastrúhaným muškátovým orieškom. Po chvíľke restovania pridáme nasekané a olúpané paradajky a paradajkový pretlak. Dusíme 30-45 minút (v niektorých receptoch sa v tejto fáze do zmesi pridáva deci kvalitného červeného vína). Mali by sme docieliť nasladlú paradajkovo-mäsovú chuť a konzistenciu bez väčších kúskov. Na záver môžeme dochutiť cukrom alebo citrónovou šťavou.
Časť druhá: nastupuje zelenina
Ošúpané a pokiaľ možno rovnako veľké zemiaky povaríme celkom 10 minút. Potom nakrájame na plátky tenké 1cm, ktoré následne opečieme na olivovom oleji do zlatista. V priebehu praženia ich jemne posolíme (môžeme aj zľahka poprášiť škoricou). Ďalší v poradí je baklažán. Mladé baklažány nakrájame na 1 cm široké plátky, posolíme z oboch strán a necháme vyplákať (zabránime tak horkej chuti). Po chvíľke utrieme prebytočnú tekutinu kuchynskou utierkou. Cukety nakrájame tiež na centimetrové plátky a necháme spolu s baklažánmi restovať na olivovom oleji. V priebehu restovania dochutíme soľou a škoricou. Zmäknutú zeleninu necháme oddýchnuť na papierovej utierke (nasaje zbytočný tuk).
Časť tretia: predstavuje sa bešamel
Z masla a hladkej múky pripravíme svetlú zápražku. Postupne dolievame studené mlieko a veľmi dôkladne rozšľaháme. Mierne uberieme teplotu a za stáleho miešania (cca 15 minút) sa nám krásne tvorí smotanová omáčka, ktorú okoreníme soľou, čiernym korením a muškátovým orieškom. Do vlažného bešamelu zašľaháme vajcia a nastrúhaný syr.
Časť štvrtá: tvoríme poschodia a zapekáme
Na dno keramického pekáča (môžeme ho vymastiť olivovým olejom) naskladáme vrstvu zemiakov. Druhú vrstvu tvoria baklažány s cuketami a nakoniec všetko prikryjeme mäsovou zmesou. Vrch zalejeme bešamelom a dáme zapiecť do stredne vyhriatej rúry na cca 40 minút. Naším cieľom je zlatistá kôrka na povrchu. Pred podávaním je lepšie nechať ju chvíľu vychladnúť (lepšie sa potom krája). Ako príloha je ideálny toustový chlieb, grécky šalát a môže sa hodiť zvyšok červeného vína.
Keby vás zaujímalo, kde som jedla tú úplne najlepšiu musaku, tak to bolo na Kréte v letovisku Rethymno. V nádhernej taverne To Pigadi so stále usmievavou obsluhou s nesmierne fotogenickým interiérom. V keramickom pekáčiku na mňa čakal doslova ohňostroj chutí. A pripravujú tam aj verziu pre vegetariánov.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.