Po stopách Hobita: Nový Zéland v hľadáčiku českej blogerky
Nový Zéland sme si zamilovali na prvý pohľad, nemohli sme sa nabažiť miestnej prírody...Po krajine Pána prsteňov by sa dalo cestovať mesiace a aj tak by to bolo málo. Zelené kopce, rozprávkové výhľady, priezračné more a predovšetkým neuveriteľne ústretoví obyvatelia nás okúzlili počas okamžiku.
Severný ostrov Nového Zélandu je známy predovšetkým kvôli Hobitínu. Reč je o roztomilej dedinke s malebnými domčekmi, ktorú postavili ako jednu z filmových lokácií trilógie Pán prsteňov a neskôr aj Hobita. Napriek tomu, že je to obľúbená turistická atrakcia, úplne nás okúzlila. Len si to predstavte: okolo farebných domčekov sa suší hobitie prádlo, z komínov sa dymí a úhľadné záhradky priam nabádajú k tomu, aby ste zaklopali na dvere a dali si s Bilbom jedno čapované v Zelenom Drakovi...
Prečítajte si aj:
Cenovo dostupná exotika: 6 tipov kam vyraziť v zime za slnkom
Navzdory davom ázijských turistov sme si toto miesto užili. Sprievodca nás zoznámil so všetkými faktami a rozprávanie doplnil o zákulisné informácie z natáčania filmu Hobit. Rozhodne odporúčam zájsť na niečo dobré do miestnej kaviarne, ktorú nájdete hneď pri vstupe. My sme si odtiaľ ako suvenír odniesli papierový kelímok s mapou Hobitína.
Zažite dobrodružstvo na Novom Zélande
Tip: Vstupenky si kúpte dopredu. Cena je 84 NZD/osoba (asi 49 EUR), v cene je pivo v Green Dragon (na výber je alko alebo nealko). Celá prehliadka trvá 2 hodiny.
Mystické miesta nielen pre Instagram
Po kultúrnom zážitku v Hobitíne sme sa presunuli späť do prírody. Kľukatá horská cesta nás zaviedla na miesto zvané Blue Springs, čo v preklade znamená modré pramene. Lesom sme došli k vodnej hladine a neverili vlastným očiam. Tak čistú a priezračnú vodu sme snáď ešte nevideli! Tento prameň slúži ako zásobáreň pitnej vody pre Nový Zéland.
Praktické info:
|
Hľadáte inšpiráciu pre pekná miesta na Instagrame? Tak to určite poznáte miesto zvané Rotorua. Hneď vedľa hlavnej cesty sa nachádza rozľahlý park zvaný Kuirau, kde sú tak trochu iné jazierka. Voda v nich sa totiž doslova varí. Vyrazili sme na prieskum pri západe slnka, čo ešte umocnilo celkovú mystickú atmosféru.
Tip: Do parku je vstup zdarma. Zaparkujte pri miestnom jazere, odkiaľ sa do Kuirau dostanete peknou prechádzkou.
Horolezenie medzi vulkánmi
Nebol by to ten správny pobyt na Zélande, ak by sme neskúsili celodenné chodenie po horách. Jeden z najznámejších trekov Tongariro Alpine Crossing rozhodne stojí za to. Dvadsaťkilometrová trasa vedie okolo sopky, ktorá bola naposledy činná v roku 2012. Pred výšlapom sme si dopriali výdatný spánok a aj sa zásobili dostatkom jedla. Na cestu sme si pripravili sendviče, zabalili oriešky a hlavne vzali dostatok vody. Jediné, na čo sme neboli pripravení, bolo počasie. Počas dňa sa vystriedali snáď všetky ročné obdobia. Začali sme v daždi a skončili s azúrovou oblohou. Po náročnom výšlape nás sopka odmenila pohľadom na malé jazerá, ktorých hladina sa leskne až neprirodzene zelenou farbou.
Tip: Na začiatok treku sa dostanete iba autobusom, ktorý stojí $35. Trek končí na parkovisku, autobusom teda pôjdete iba cestu tam. Zvezenie z parkoviska si objednajte aspoň deň vopred.
Svetom zabudnutá diaľnica
Po náročnom dni nám bol dlhší prejazd autom príjemný. Vydali sme sa smerom k hore Taranaki, ktorá je chválou južnej časti ostrova. Po ceste sme spoznali pravý novozélandský vidiek, kde sme nestretli ani živú dušu. Ocitli sme sa totiž na tzv. Forgotten World Highway, v preklade svetom zabudnutá diaľnica. O označení diaľnica by sa dalo polemizovať, zabudnutá bola určite. Cesta bola miestami štrková, lemovaná zelenými kopcami, ktoré poznáme z Pána prsteňov.
Počet kráv a oviec mnohonásobne prekonal počet ľudí a my sme si tak trochu priali, aby táto jazda nikdy neskončila...Našim cieľom bola hora Taranaki. Výstup na vrchol trvá celý deň a potrebujete mať šťastie na dobré počasie. My sme ho bohužiaľ nemali. V informačnom centre nás od výstupu odradili, a tak sme sa nakoniec príjemne prešli na úpätí hory.
Tip: Odporúčam pred cestou natankovať plnú nádrž a mať stiahnuté offline mapy. My sme posledných pár kilometrov išli v podstate na výpary. Boli to nervy, ale došli sme.
Severný ostrov je neuveriteľne pestrý a úplne odlišný od svojho suseda. Na južnom ostrove je celé západné pobrežie tvorené horami, ktoré ponúkajú ďalšie treky a výhľady známe z Pána prsteňov. Ale o tom trebárs nabudúce…
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.
Priali by ste si navštíviť túto lokalitu? Stačí si vybrať.
Mohlo by vás zaujímať
-
Rozhovor so Soňou: Štúdium na Taiwane a prečo cestovať za vzdelaním
-
Výlet na lanovku v Ölüdeniz, Turecko: Skvostná panoráma a dobrodružstvo v jednom
-
Plavba po kambodžskom jazere Tonlé Sap
-
Udine - turistami opomínaný skvost na ceste k talianskemu pobrežiu