Pamiatky UNESCO v Rakúsku
Spoznajte všetkých deväť rakúskych miest, ktoré si vďaka výnimočnej historickej a kultúrnej hodnote vyslúžila zápis na zoznam dedičstva UNESCO.
1. Historické centrum Salzburgu (zapísané 1996)
Salzburg sa stal známejším vďaka práci talianskych architektov Vincenza Scamozziho a Santiniho Solariho. Historické jadro, jedinečné vo svojej celistvosti, im dlhuje za väčšinu barokového vzhľadu. Je dobre viditeľné z vrchu Mönchsberg. Mesto oplýva radom slávnych historických stavieb, ako je kláštor sv. Petra, hojne navštevovaná pevnosť Hohensalzburg či katedrála sv. Ruperta a Virgila - tunajšia najvýznamnejšia sakrálna stavba. V Obilnej ulici stojí rodný dom skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta.
2. Palác a záhrady Schönbrunn (zapísané 1996)
Od 18. storočia do roku 1918 bol barokový zámok Schönbrunn letným sídlom habsburských cisárov. Navrhli ho Johann Bernhard Fischer a nicolò pacassi. Vybavenie v rokokovom štýle zahŕňa české krištáľové lustre. V zrkadlovom sále hrával šesťročný Mozart. V čínskom oválnom kabinete usporadúvala Mária Terézia tajné konferencie so štátnym kancelárom. V Modrom čínskom salóne podpísal cisár Karol I. svoju abdikáciu. Ako vidno, dejiny dýchajú z každého kúsku Schönbrunne. Navštívte aj múzeum kočov Wagenburg, kaviareň v Gloriette, zoo alebo záhradné labyrint.
3.Krajina v oblasti Hallstatt-Dachstein (zapísaná 1997)
Obec Hallstatt u Halštatského jazera patrí spolu s pohorím Dachstein a Soľnou komorou k svetovému dedičstvu UNESCO. Krásu tejto nádhernej alpskej oblasti objavili začiatkom 19. storočia spisovatelia Adalbert Stifter a Franz Grillparzer. Predmetom záujmu turistov je najmä spomínané jazero, Obria aj Mamutia jaskyňa a v neposlednom rade sám romantický Hallstatt s pamiatkami, múzeom a soľnými baňami.
4. Semmeringská železnica (zapísaná 1998)
Semmeringská železnica, postavená medzi rokmi 1848 a 1854, vedie kúzelnou horskou krajinou z Gloggnitz do mesta Mürzzuschlag. Je považovaná za prvú skutočnú horskú železnicu a jedno z najväčších diel civilného inžinierstva. Vysoký štandard tunelov, viaduktov a ďalších prác zabezpečuje nepretržité využívanie linky až do súčasnosti.
5. Historické centrum Grazu a zámok Eggenberg (zapísané 1999, 2010)
Graz je druhým najväčším mestom Rakúska. Jeho hlavným symbolom je Zámocký vrch (Schlossberg) s hodinovou vežou a pevnosťou. Táto pamiatka je v Guinessovej knihe rekordov zapísaná čoby najhoršia dobývateľná pevnosť. V západnej časti mesta sa nachádza okázalý zámok Eggenberg, jedna z najvýznamnejších barokových stavieb v krajine. V jeho priestoroch sídlia numizmatické a umelecké zbierky múzea Universalmuseum Joanneum.
6. Kultúrna krajina údolia Wachau (zapísaná 2000)
Rozľahlé údolie v Dolnom Rakúsku je dnes jedným z najnavštevovanejších miest. Tiahne sa v dĺžke 40 km západne od Viedne. Najväčším tamojším mestom je Kremže s pôsobivým historickým centrom. V oblasti sa nachádza mnoho historických pamiatok, napr. Kláštory Melk a Göttweig, zrúcanina hradu Dürnstein alebo renesančný zámok Schallaburg.
7. Historické centrum Viedne (zapísané 2001)
Historické jadro hlavného rakúskeho mesta zahŕňa cenné architektonické celky od barokových zámkov a záhrad po domy z konca 19. storočia. K význačným viedenským pamiatkam patrí gotická katedrála sv. Štefana (Stephansdom), barokový palácový komplex Belveder, rozsiahly múzejný komplex a cisárske sídlo Hofburg, divadlo Burgtheater, Viedenská štátna opera ad.
8. Kultúrna krajina Neziderského jazera (zapísaná 2001)
Neziderské jazero je vedľa Balatonu jediným veľkým stepným jazerom v Európe. Leží na pomedzí rakúskej spolkovej krajiny Burgenland a maďarskej župy Győr-Moson-Sopron. Veľkému záujmu sa teší predovšetkým pozoruhodná vidiecka architektúra dedín okolo jazera a pôsobivé pamiatky, ku ktorým patrí zámok Esterházyovcov v meste Eisenstadt a zámok Széchenyi v obci Nagycenk.
9. Prehistorické kolové obydlia v Alpách (zapísané 2011)
Súbor tvorí 111 lokalít, v ktorých boli nájdené pozostatky drevených domov postavených na vysokých koloch kvôli ochrane pred povodňami. Lokality sa nenachádzajú iba v Rakúsku (5), ale aj v Slovinsku (2), Nemecku (18), Francúzsku (11), Taliansku (19) a vo Švajčiarsku (56). Kolové obydlia na okrajoch jazier, riek a mokradí pochádzajú z doby 5000-500 rokov pr. N. L. Výkopy priniesli informácie o živote v tejto oblasti počas neolitu a doby bronzovej. Múzeum prehistorických sídlisk nájdete v mestečku Mondsee. Na brehu rovnomenného jazera sa našli zvyšky sídlisk z 2. a 3. tisícročia pr. N. L.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.