Opilecká žranica: Odkiaľ pochádza to, čo jeme, ak sme opití?
Poznáte to: prídete domov v nálade a čo urobíte ako prvé? Vybielite chladničku. Nie je sa čo diviť, alkohol totiž povzbudzuje chuť k jedlu. Zostavili sme pre vás zoznam najobľúbenejších jedál viac či menej striedmych opilcov. Týmito dobrotami sa väčšina z nás cpe nad ránom v snahe odraziť nastávajúcu opicu zajtrajška.
Kebab
Prvý kebab sa servíroval v tureckej Anatólii v 18. storočí. Iskender Efendi sa vtedy rozhodol piecť kus mäsa zvislo namiesto vodorovne a bolo to. Od tej doby sa kebab rozšíril po celom svete. Tenké plátky mäsa zabalené v pita chlebe s hlávkovým šalátom, paradajkami, cibuľou a cesnakovou omáčkou sa dodnes radí k najobľúbenejším pouličným pokrmom. Mimochodom, v Londýne sa každoročne konajú dokonca British Kebab Awards, známe ako Oscary kebabov.
Objavte všetky chute Turecka: Mrknite na ponuku zájazdov
Hranolky
Viete, že hranolky pochádzajú zo 16. storočia a ich stvorenie si nárokuje Francúzsko aj Belgicko. Vtedy to bolo jedlo chudákov, v zimných mesiacoch sa nimi živili dedinčania. Dnes ich miluje celý svet bez ohľadu na stav konta. A ak patríte medzi skalných priaznivcov zemiakovej dobroty podávanej s majonézou, kečupom, horčicou, chilli alebo s kyslou smotanou, vydajte sa do Belgicka. V Bruggách totiž majú Frietmuseum, ktoré monitoruje históriu zemiakov, hranoliek a populárnych korení.
Prečítajte si aj:
Hot Dog
Všetky párky v rohlíku sú párky, ale nie všetky párky sú párky v rohlíku. Máte z gastronomickej filozofie zamotanú hlavu? Tak my vám ju zase rozmotáme: Párok v rohlíku sa vyrába iba z hovädzieho či bravčového mäsa. A odkiaľ pochádza? Úplne prvé Hot Dogy sa predávali v Nemecku alebo v Rakúsku, záleží, koho sa spýtate. V USA, konkrétne v Chicagu, do párku v rohlíku pridávajú uhorky, korenie, papriky a paradajky (a nikdy, absolútne nikdy kečup!). V Nemecku môžete ochutnať bravčový currywurst (kari klobásu), ktorá sa tradične najprv dusí a potom smaží (a podáva a s kečupom). A na Islande je to úplná dobrôtka, tu si pochutnáte na jahňacích párkoch s cibuľou, kečupom, sladkou hnedou horčicou a remuládou plnou kapary.
Mrknite na najširšiu ponuku zájazdov a vyrazte na currywurst!
Mäso na špajli
Špíz má históriu starú ako je ľudstvo samé. Krátko potom, čo ľudia objavili oheň, vzali hrsť konárov, napichli na ne mäso a strčili ich nad otvorený plameň. Druh mäsa, použitá omáčka, úprava aj pridané pochutiny: to všetko je premenlivé. Jedinou stálicou je výdatná chuť pokrmov a jednoduché servírovanie, teda na špajli. A je nutné povedať, že niekedy sú variácie skutočne exotické. V Malajzii trebárs sokolníci predávajú kuracie satay v arašidovej omáčke. V Peru vám naservírujú grilované, jemne marinované kravské srdcia, podávané s plátkami varených zemiakov a chilli omáčkou zvanou anticuchos. V Japonku grilované kuracie prsia yakitori marinujú v sójovej omáčke a v Osake v pouličných stánkoch nájdete na špajli všetko: párok v rohlíku, prepeličie vajíčko, kuracie nugetky aj škorpiónov.
Prečítajte si aj:
Nielen láska prechádza cez žalúdok alebo aj Destinácie pre mäsožrútov
Knedličky
Zabudnite na knedľu s mäsom a omáčkou, toto sú knedličky plnené. Dlhšie než zoznam spôsobov, ako ich pripraviť, sú recepty, ktoré sa objavujú už v starovekých rímskych textoch. V Kyjeve im hovoria varenyky, sú dusené alebo varené a plnia ich všetkým možným od višní až po špenát. Čínske jiaozi naplnené mäsom alebo zeleninovou zmesou sa je so sójovou omáčkou.
Nahliadnite pod pokrievku čínskej gastronómie: Vyberte si z najširšej ponuky zájazdov
Krokety
S kroketami prišli Francúzi, pričom najstarší recept pochádza z roku 1691 (z dôb vlády kráľa Ľudovíta XIV.). Od tej doby prešli krokety mnohými zmenami, menil sa ich tvar, veľkosť aj náplň. Francúzi si idú na náplni z mäsa a smotany, Taliani zase milujú latte brusco, teda bešamelové krokety. Či už mäsové, zemiakové alebo trebárs brokolicové, krokety patria k najobľúbenejším nočným jedlám.
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.