Objavte netradičné destinácie pre eurovíkendy
Chceli by ste prežiť nezabudnuteľný predĺžený víkend v zahraničí? Taký pobyt, na ktorý by sa všetci priatelia a známi vypytovali? Skúste vybrať trochu netradičné krajiny. Vynechajte Francúzsko s Parížom, Veľkú Britániu s Londýnom, Španielsko s Barcelonou alebo Taliansko s Rímom, tieto krajiny sú pre Vás pasé. Objavte inú nepoznanú krásu.
Luxembursko – najmenší z troch štátov Beneluxu
Táto malá, bohatá krajina nadchne náročných cestovateľov, ale aj tých, ktorí cestujú iba s batohom a spoznávajú pamiatky a prírodu. Hlavným mestom je Luxemburg (mesto mostov a viaduktov), ktoré leží v malebnom údolí dvoch riek Alzette a Pétrusse a sem budú teraz smerovať naše kroky. Pri návšteve katedrály Notre-Dame zo 17. storočia sa dozviete, že sú tu uložené ostatky Jána Luxemburského – českého kráľa.
Kedysi bolo mesto obklopené hradbami, ktoré z neho robili nedobytnú pevnosť, dnes už ostali iba kasematy (21 km), ktoré sú teraz najnavštevovanejšou pamiatkou - Casemates de la Pétrusse, Casemates du Bock. V roku 1994 boli zapísané na Zoznam svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Nezabudnite navštíviť vyhliadkovú cestu Corniche nad riekou Alzette. Okrem iného tu sídlia aj niektoré inštitúcie Európskej Únie, ako napr. Európsky súdny dvor. Môžete navštíviť aj niekoľko múzeí, Veľkovojvodský palác či pamätnú dosku Jana Palacha v blízkosti námestia Place d´Armes.
Macedónsko – krajina Alexandra Veľkého
V dobe svojej najväčšej slávy okolo roku 338 pr.n.l. získala dokonca nadvládu nad celým Gréckom a v dobe Alexandra Veľkého rozšírili Macedónci helénistickú kultúru po celom vtedy známom svete. Odvtedy bola krajina takmer neustále zmietaná vojnou. V 21. storočí je už krajina stabilná a my tak môžeme navštíviť hlavné mesto Skopje. Podobu tohto mesta ovplyvnila nadvláda Osmanskej ríše. Tak ako v Budapešti rozdeľuje rieka mesto na Buda a Pest, Skopje rozdeľuje rieka Vardar na modernú časť s pravoslávnymi kostolmi a starú časť s tureckou pevnosťou a minaretmi. V starom meste (Čaršija – v preklade bazár) nájdete v kamennom labyrinte uličiek staré domčeky plné kaviarní a obchodíkov, lacné jedlo všetkých národných kuchýň či obrovské trhovisko.
Okrem iného môžte navštíviť aj dom Matky Terezy (nositeľka Nobelovej ceny za mier) či monument Alexandra Veľkého na Macedónskom námestí. Na námestí sa nachádza aj víťazný oblúk, krásne fontány a pamiatky ďalších hrdinov.
Albánsko – krásna a divoká krajina
Pôvodne Albánske kráľovstvo sa nachádza v Stredomorí a zároveň na Balkánskom polostrove, má výhodnú polohu tak na dovolenku pri mori, ako aj na túry v horách. Zároveň sa stále jedná o menej vyspelú krajinu a ak sa chcete dostať do horských dedín, bude to buď chodníkom pre osle alebo lanovým mostom. V posledných rokoch sa ale otvára turistom a začína budovať zázemie pre služby.
Hlavným mestom tejto kúzelnej krajiny je Tirana. Centrálnym bodom mesta je Skanderbegovo námestie, z ktorého lúčovito vedú široké ulice na predmestia. Naše oko poteší Edhem Beyova mozaikou zdobená mešita z 18. storočia, 35 m vysoká hodinová veža s najkrajším výhľadom na mesto či budovy ministerstva a prekrásna budova Národného múzea. O niekoľko metrov ďalej stojí pyramídové mauzóleum komunistického diktátora Envera Hoxha či tiránske trhovisko s množstvom orientálnych produktov. Ak si chcete oddýchnuť, vydajte sa do Veľkého parku ku jazeru, nachádza sa tu aj zoologická a botanická záhrada.
Monako – kniežatstvo francúzskej riviéry
Luxusné stredisko menšie než Central Park (New York), to je Monako, obľúbené predovšetkým svetovými hviezdami vďaka takmer nulovým daniam. So svojou rozlohou 2,02 km2 je po Vatikáne druhým najmenším štátom na svete. Najnavštevovanejšou zo štyroch častí Monackého kniežatstva je Monte Carlo s presláveným domom hazardu Grand Casino.
Samotné Monako ako štát aj hlavné mesto sa pýši kniežatským palácom, ružovou záhradou princeznej Grace (4000 ružových kerov) či monackým prístavom (Port Hercules) v starej štvrti, kde uvidíte množstvo luxusných jácht. Najnavštevovanejšie je v máji, keď vrcholia automobilové preteky Veľkou cenou Monaka. Do Monaka sa dostanete pohodlne vlakom z Francúzska. Zvláštnosťou je, že tunajšia stanica je vytesaná do skaly a prvé, čo po vystúpení uvidíte, je celý štát.
Estónsko – najsevernejší pobaltský štát
Dnes sa už táto krajina duchom blíži viac ku Škandinávií, než k bývalému štátu Sovietskej republiky. Estónsko sa môže chváliť viac než tisíckou vnútrozemských jazier, stredovekými pamiatkami aj modernou architektúrou. Hlavným mestom a zároveň aj prístavom je Tallinn. Centrum mesta má krásne stredoveké jadro, ktoré bolo v roku 1997 zapísané na Zoznam UNESCO pamiatok.
Najobľúbenejšou atrakciou tohto mesta je prechádzka spleťou romantických uličiek plných kaviarní a reštaurácií. Najznámejšími ulicami sú Pikk tänav (dlhá), nachádzajú sa tu domy nemeckých obchodníkov a drobnej šľachty, z ktorých najznámejší je Dom čiernych hláv – odvodený od čiernych pokrývok hláv svojich príslušníkov. Druhou ulicou je Lai tänav (široká), na ktorej uvidíme domčeky remeselníkov. Ďalšími turistickými zaujímavosťami sú Dominikánsky kláštor z 13. storočia, gotická radnica (Tallinna Raekoda), hradby zo 16.storočia, hradný komplex Toompea (sídlo parlamentu) či Kadriorg – park s barokovým palácom, ktorý bol postavený ruským cárom Karolom Veľkým. Mnoho z Vás určite využíva k práci či v osobnom živote Skype, ale priznajte sa, kto z Vás vie, že vznikol práve tu.
Fínsko – krajina tisícich jazier
Dostávame sa do najsevernejšej časti nášho kontinentu. Fínsko je veľmi moderný a vyspelý štát a patrí medzi jednu z najbezpečnejších európskych krajín. Hlavným a najľudnatejším mestom sú Helsinky. Centrum tvorí námestie Senaatintori s katedrálou Tuomiokirkko, ktoré bolo vytvorené po vzore Petrohradu. Námestie ohraničuje Vládny palác, Helsinská univerzita a Univerzitná knižnica (najkompletnejšia zbierka ruskej literatúry).
V meste sa nachádza celkom cca 40 múzeí – Múzeum spravodajstva, materskej škôlky či Národné múzeum Kansallismuseo. Za návštevu určite stojí aj ostrov Suomenlinna, ktorý je vzdialený 15 minút plavby z prístavu. Tunajšia námorná obranná pevnosť je zapísaná na zozname UNESCO.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.