Nórske fjordy sú umeleckými dielami prírody
Fjordy chránené UNESCOM sú symbolom krásy tradičného Nórska a miestami, kde sa čas pohybuje vlastným tempom. Po celom pobreží krajiny je viac ako tisíc fjordov. Väčšina tých ikonických, čo sa objavujú na pohľadniciach - napr. Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjordom, Geirangerfjord - sa nachádza na západnom pobreží.
Večné kúzlo nórskych fjordov
Fjordy pripomínajú modré jazerá, ale pozostávajú zo slanej vody. Sú to vlastne predĺžené ramená morí, často siahajúce do hlbokého vnútrozemia, s majestátnymi útesmi po oboch stranách. Hoci sú fjordy často prepletené a možno jazdiť od jedného k druhému či späť do mora, ich návšteva vám môže privodiť pocit, že ste sa ocitli kdesi v osamelom vesmíru.
Kľúč k pochopeniu, prečo sú pravdepodobne najdôležitejším symbolom Nórska a jeho najobľúbenejšími atrakciami, spočíva v tom, čo predstavujú. Fjordy a okolité oblasti vyvolávajú viac ako čokoľvek iné obraz minulého Nórska. Čas, kedy ľudia žili ako poľnohospodári v strmom a skalnatom prostredí (na niektorých miestach stále takto žijú). Čas, kedy sa žalo z ovocných stromov a ovčia hlava bola pokladaná za pochúťku (čo však platí stále).
Krajina sa môže zdať neuveriteľná a divoká, fjordové oblasti sú však ľahko dostupné a môžete ich preskúmať ako na vlastnú päsť, tak so sprievodcom. Po celej ploche sú rozptýlené malé dediny a početné chodníky pre prechádzky po ľadovcoch aj horské túry.
Zaujímavé fakty o fjordoch
Fjordy bývajú označované za "vlastné umelecké dielo prírody", ktoré vzniklo, keď ľadovce ustúpili a morská voda zatopila údolie v tvare U. fjordy západného Nórska, ktorých príkladnými zástupcami sú Nærøyfjord a Geirangerfjord, získali v roku 2005 štatút svetového dedičstva UNESCO. Svoj podiel na tom má ich výnimočná prírodná krása, pochádzajúca z úzkych a strmých stien kryštalických skál, ktoré sa dvíhajú z mora až do výšky 1400 m a dosahujú 500 m pod hladinu. Dokonalé steny fjordov sa chvália početnými vodopádmi, zatiaľ čo voľne tečúce rieky prechádzajú ich lesy do ľadovcových jazier a drsných hôr. Roku 2006 spoločnosť National Geographic zostavila skupinu odborníkov, ktorí odmeňujú najobľúbenejšie miesta svetového dedičstva. Nórske fjordy zvíťazili, a porazili tak Egyptské pyramídy, Grand Canyon, Angkor Wat či Machu Picchu. Vďaka teplému Golfskému prúdu majú miernu klímu a zostávajú prakticky bez ľadu. Plávajú v nich tulene, sviňuchy a rôzne ryby, zatiaľ čo v oblakoch nad nimi poletujú orli.
Fjordy sú často veľmi hlboké. Vďaka tomu umožňujú plavbu veľkých lodí, a tým pádom nám aj dovoľujú vychutnať si krásu blízkeho okolia. Najhlbšie z nich, Sognefjord, klesá až 1308 m pod hladinu mora. Je nielen najhlbší, ale aj najdlhší a jeho okolité horské oblasti patrí medzi najobľúbenejšie v celom Nórsku. Jeho najužším a najznámejším ramenom je už spomínaný Nærøyfjord, ktorý meria v najužšom mieste len 250 m. K ďalším malebným a známym fjordom patrí Lusterfjord, Fjærlandsfjord a Finnafjord. Majú často krásnu smaragdovo zelenú farbu vďaka tavnej vode z ľadovcov.
Približne 30 000 obyvateľov žije v tejto oblasti v malých idylických dedinách pozdĺž fjordov aj v údoliach. Z mnohých miest, ktoré stojí za návštevu, uveďme napr. Lærdal, kde môžete obdivovať kostol v Borgunde, a Flåm, ktorého vlaková dráha Flåmsbana vás odvezie z fjordu na vrchol hôr. V oblasti Sognefjord, ktorá je bohatá na horské pastviny a vyznačuje sa miernou klímou aj čerstvým vzduchom, sa vyrábajú prísady vysokej kvality. Preslávila svojím ovocím, kozími syrmi, jahňacím a horskými pstruhmi.
Milovníkov hôr určite nadchnú národné parky Jotunheimen a Jostedalsbreen, Breheimen, údolia Aurlandsdalen a Utladalen, najobľúbenejšie horské turistické oblasti Nórska. Vedľa pešej turistiky sú tu ďalšími populárnymi aktivitami rafting, horolezectvo, letné lyžovanie či horské bicykle.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.