Babičkine údolie
Každý už určite niekedy počul o Babičkinom údolí, aj keď možno nečítal jedno z najvýznamnejších českých diel 19. storočia. Rozrávkový kraj Boženy Němcovej patrí k najkrajším výletným cieľom východných Čiech. Zájdite sem na predĺžený víkend či dovolenku a objavujte tunajšie aj okolité krásy.
Čo všetko na vás čaká v Babičkinom údolí?
Je toho skutočne veľa! Predovšetkým krásny empírový Ratibořický zámok, v ktorom žila slávna kňažná Zaháňska z Babičky a ktorý je dominantou nerozlučne spätou s údolím. Reprezentuje typické vidiecke obydlia vysokej aristokracie v 19. storočí. Pred zámkom bol zriadený anglický zámocký park s odpočinkovým altánkom, exotickým skleníkom, empírovým Loveckým pavilónom v zadnej časti a s ratibořickou bažantnicou. K areálu Babičkinho údolia a ratibořického zámku patrí aj Záhradný dom, v ktorom sa každoročne konajú zaujímavé výstavy, inšpirované kvetmi a záhradou. Dom organizuje aj rôzne kurzy (krajinárskej maľby a fotografie, aranžovania kvetín, záhradnej architektúry a.i.). Štýlová kaviareň v hornom poschodí poteší milovníkov dobrej kávy.
Aké ďalšie miesta by rozhodne nemali ujsť vašej pozornosti? Bezpochyby Staré bielidlo a Viktorkin splav. Staré bielidlo, romantická drevená chalúpka, bola hlavným dejiskom príbehu Boženy Němcovej. Panklovci tu však v skutočnosti nikdy nebývali. Nemcová tu prežila v roku 1844 nezabudnuteľné prázdniny so svojimi deťmi a preto svoje spomienky na detstvo zasadila práve do chalúpky blízko splavu, ktorú dnes nazývame Starým bielidlom. Splav, kde šialená Viktorka hodila svoje dieťa do rieky a kam potom chodila spievať uspávanky, je dnes romantickým zákutím.
Aj kamenný Ludrov mlyn (tiež Rudrov či Panský) je neodmysliteľne spätý s knihou Babička, v roku 1950 bol dokonca zrekonštruovaný tak, aby zodpovedal rozprávaniu Boženy Němcovej. Miestne expozície záujemcom predstavia tradičné mlynárove obydlie z 19. storočia, dobový nábytok aj predmety dennej potreby.
Vôbec najznámejšou pamiatkou spájanou s Babičkiným údolím je zrejme súsošie Babičky s deťmi, ktoré sa radí k najkrajším českým pomníkom. Vytvoril ho slávny akademický sochár Otto Gutfreund. Pomník je umiestnený na konci aleje, ktorá vedie k Ludrovmu mlynu, a znázorňuje scénu, kedy sa Barunka, Adelka, Janík a Vilko vracajú s babičkou z návštevy mlyna.
Náučný chodník Babičkine údolie
Obľúbené turistická trasa, prechádzajúca národnou prírodnou pamiatkou Babiččkine údolie, vás zoznámi s miestami, kde malá Barunka Panklová a budúca významná česká spisovateľka Božena Němcová prežila svoje detstvo a získala inšpiráciu na napísanie svojho zrejme najslávnejšieho diela. Nechajte sa očariť malebným údolím a navštívte všetky vyššie spomenuté pamätihodnosti aj mnoho ďalšieho, napríklad Múzeum Boženy Němcovej. Chodník začína pri Barunkinej škole v Českej Skalici, pokračuje pozdĺž romantického koryta rieky Úpy do Ratiboříc a odtiaľ na Rýzmburk, kde končí. Celkovo vás čaká 7,5 km dlhá, avšak pohodlná cesta s dvadsiatimi piatimi zastávkami, osemnástimi informačnými panelmi a siedmimi zastávkami venovanými literatúre a okolitej prírode. Chodník možno absolvovať od mája do októbra, v zime sa panely skladajú. Počas zimného obdobia sa môžete riadiť turistickými značkami.
Výlety do okolia Babičkinho údolia
Kúsok od Babičkinho údolia možno navštíviť Orlické hory s mnohými zaujímavými pamiatkami a možnosťami športových aktivít. Stolové hory, tajomné údolia a pokojné prechádzky panenskou prírodou na vás čakajú v Národnom parku České Švajčiarsko. Z Babičkinho údolia to máte čo by kameňom dohodil aj do Krkonoš. Spoznajte známe horské strediská, ako je Pec pod Sněžkou alebo Špindlerov mlyn. Z ďalších atraktívnych tipov na výlety spomeňme napríklad Adršpašské skaly, vojenskú pevnosť Dobrošov, Dvůr Králové nad Labem s rozsiahlou zoologickou záhradou alebo barokové múzeum hospitál Kuks.
Štítok:
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.