7 rozprávkových hradov a zámkov v Českej republike
Ste milovníkmi rozprávok rovnako ako ja? Mám tu niekoľko tipov na výlet k našim západným susedom, kde si pripomeniete svoje detstvo. Interiéry a exteriéry českých hradov a zámkov sú často využívané aj zahraničnými režisérmi. Nemusíte ich poznať už iba z televízie, ale vidieť ich na vlastné oči.
Rozprávkové hrady v Juhočeskom kraji
Blízko Jindřichova Hradce leží zámok Červená Lhota, kde sa natáčala kultová rozprávka Zlatovláska. Každý z nás má určite v živej pamäti červený zámok uprostred jazera, kde plnil Jiřík úlohy, aby získal pre svojho kráľa Zlatovlásku. Zámok pochádza zo 14. storočia, pôvodne však mal bielu farbu, červené sfarbenie získal až v 17. storočí. Ohľadne pôvodu farby zámku sa traduje mnoho legiend, zahŕňujúcich aj únos zámockej pani diablom. Sprístupnený verejnosti je od roku 1949.
V severnej časti Jihočeského kraju sa nachádza Zámek Blatná, v ktorého interiéri sa natáčala Šíleně smutná princezna. V rozprávke si "zahral" zámocký rybník, do ktorého spadol spadol princ Václav z vrby (tá rastie pri Bojnickom zámku u nás na Slovensku), na ktorú vyliezol, aby videl do princezniných komnát. Tiež tu figuruje zámocké nádvorie, kde stáli nosidlá s uspaným princom. Prvá historická zmienka najzachovalejšieho vodného panského sídla pochádza z 13. storočia. Zámok patrí medzi stavebno-historicky najhodnotnejší a architektonicky najvýznamnejší v Českej republike.
Liberecký kraj a zámok Lemberk
Neďaleko Jablonné v Podještědí sa nachádza zámok Lemberk, na ktorom bola natáčaná novodobá rozprávka Tajemství staré bambitky, kde úradovali rádci Lorenc a Ferenc. Zámok ale prepožičal svoje interiéry a exteriéry filmárom mnohokrát, a to napríklad k natáčaniu rozprávky Čert ví proč, či zapožičal mobiliár k rozprávkam Císařův pekař a Pekařův cisař. Zámok vznikol prestavbou hradu v 16. storočí. Po rekonštrukcii bol znovu otvorený verejnosti až v roku 1992.
V Stredočeskom kraji nájdete niekoľko hradov a zámkov známych z rozprávok
V okrese Rakovník sa nachádza zrúcanina gotického hradu prestavaného na renesanční zámok- Krakovec. Mohli sme ho vidieť v rozprávke Princ a Večernice, keď princ Velen bojoval s Mrakomorom o Večernicu. Okrem iného sa tu natáčali scény z filmu. Hrad bol založený v 14. storočí a bol tiež posledným útočiskom majstra Jana Husa.
V meste Dobříš sa nachádza rovnakozvaný rokokový zámok Dobříš, na ktorom sa natáčala veľmi obľúbená rozprávka Princezna ze mlejna I. a II. Na zámku býval zlomyseľný kniežapán so sluhom Jeanom. Stavba pochádza z druhej polovice 18. storočia. Po konfiškácii Československým štátom bol zámok v roku 1998 vrátený späť rodine Masfeldov, ktorí zámok vlastnili niekoľko generácii.
Juhomoravský kraj a rozprávkový Vranov nad Dyjí
Neďaleko Vranovskej priehrady je na skale postavený zámok Vranov nad Dyjí. Pôvodne bol vybudovaný ako jeden z prvkov obrannej sústavy zeme pri južnej hranici. Po roku 1665 bola zahájená prestavba na barokový zámok. K areálu patrí aj nádherná kaplnka Najsvätejšej trojice. Filmári objavili zámok v roku 1993, kedy tu natáčali zábery z rozprávky Nesmrtelná teta.
Rozprávkové hrady a zámky v Zlínskom kraji
Niekoľko málo kilometrov od Uherského Hradiště leží kúzelný barokový zámok Buchlovice. A niet divu, že je filmármi často využívaný. Okrem iného sa tu natáčala napríklad Čertova nevěsta režiséra Zdeňka Trošku. Okrem zámku možno navštíviť barokovú záhradu a anglický park. radený medzi najkrajšie záhrady v Českej republike. Stavba samotného komplexu bola zahájená tesne pred rokom 1700 a postupne bol prestavaný na reprezentatívne sídlo. Neďaleko sa nachádza aj hrad Buchlov, kde sa natáčala rozpárvka O statečném kováři.
Filmové mieste rú rozosiate po celej Českej republike. Bola by škoda, keby ste ich videli iba v televízii. Vydajte sa po stopách českých rozprávok a dozviete sa niečo nové z histórie našich západných susedov.
Páči sa vám tento článok?
Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.