Albánsko
-
Fauna
Albánsko sa vďaka svojej rozmanitej prírode môže pýšiť pomerne širokým spektrom živočíšnych druhov. Naviac, ako už v jednej z mála európskych krajín, môžeme tu stále nájsť aj divokú nedotknutú prírodu, vďaka ktorej tu žijú aj ohrozené alebo endemické druhy zvierat.
V horských oblastiach môžeme vidieť napríklad aj také šelmy, akými sú medvede hnedé či vlci obecní. Vzácnejšie tu môžeme zbadať taktiež mačku divokú alebo aj rysa ostrovida. Naopak nie je výnimkou v horských lesoch stretnúť líšky, srncov či kamzíky. V horách sa ukrýva taktiež mnoho druhov netopierov. Z vodomilných cicavcov žije v Albánsku napríklad vydra riečna a na skalnatom morskom pobreží sa dokonca občas objaví veľmi vzácny tuleň stredomorský. V mori je potom možné zazrieť delfíny či vráskavca myšoka.
Práve more je domovinou veľkej skupiny albánskej fauny – rýb. Hlavne reštauratéri oceňujú hojnosť sleďov, mugilov, tuniakov či sardiniek, ktoré sa potom bežne objavujú v jedálnych lístkoch. Okrem mora žije samozrejme mnoho druhov rýb taktiež v sladkých vodách. Tých je v Albánsku vďaka horským jazerám a hustej sieti riek pomerne veľa. Zo sladkovodných rýb tu tak môžeme nájsť napríklad pstruhy, ostrieže, pleskáče alebo parmice. Zaujímavosťou je taktiež Ohrid, druhé najväčšie albánske jazero tektonického pôvodu, v ktorom žijú dokonca dva endemické druhy pstruhov – pstruh letnica a pstruh ohridský. Oba druhy sú obľúbenou albánskou pochúťkou.
Nakoľko leží Albánsko na jednej z hlavných migračných trás európskeho vtáctva na ceste do Afriky, nie je iste prekvapením, že je tu možné zazrieť skutočne veľké množstvo vtáčích zástupcov. Okrem bežných druhov, ktoré poznáme bežne aj zo Slovenskej republiky, môžeme na nebi vidieť i mnoho dravcov, z ktorých asi najvýznamnejší – pretože je aj symbolom Albánska – je orol skalný. Z ďalších dravcov tu žijú napríklad supy biele, myšiaky či sokoly. Z nočných vtákov je k videniu napríklad výr veľký alebo kuvik. V okolí vody žijú kačice, bociany alebo vzácne pelikány kučeravý.